GILDi koostatud Eesti kõige väärtuslikuma omakapitaliga ettevõtete TOPi esikolmik on mullusega sama: Swedbank, Eesti Energia ja Eesti Telekom. Kui mullu oli Eesti Energia esimene ja Swedbank teine, siis nüüd on nad kohad vahetanud.
Swedbanki omakapitali turuväärtuseks hindas GILD 22,58 miljardit krooni, Eesti Energial 18,62 ja Eesti Telekomil 12,83 miljardit. Ülejäänud firmade väärtus jääb alla kümne miljardi krooni. Esikolmikule järgnevad SEB, Tallinna Sadam, Tallink, BLRT, Elisa, G4S ja Tallinna Vesi. Viimasel, sajandal kohal on AS STV omakapitali turuväärtusega 331 miljonit krooni. Vähemalt miljard krooni on omakapital väärt 32 Eesti ettevõtet.
GILD100 on GILD Corporate Finance'i poolt koostatud pingerida, kus sada Eesti suurimat ettevõtet on järjestatud omakapitali eeldatava turuväärtuse alusel aasta alguse seisuga. TOPi koostamiseks valiti äriregistris registreeritud kasumit taotlevad ettevõtted. Välja jäeti välismaa ettevõtete filiaalid, kasumit mittetaotlevad ettevõtted ning valdusfirmad, mille põhiliseks eesmärgiks on hoida varasid eraisiku asemel.
Ettevõtete hindamiseks kasutati võrdleva hindamise meetodit ning ainult avalikku informatsiooni. Võrdleva hindamise puhul põhineb ettevõttele antav väärtushinnang teiste, turu poolt juba hinnatud ettevõtete väärtusel, mis tagab suurema erapooletuse ning objektiivsuse võrreldes teiste levinud hindamismeetoditega. Iga ettevõtte või sektori kohta on moodustatud sobiv võrdlusgrupp, kuhu on valitud võimalikult sarnase tegevusala, tegevusregiooni, kasvupotentsiaali, riskiprofiili ja kasumlikkusega tegutsevad maailma eri börsidel noteeritud ettevõtted. Eestis tegutsevate ettevõtete puhul on eelistatud lähiregioonide ettevõtted. Mitme olulise tegevusalaga firmade kohta koostati vastavalt mitu võrdlusgruppi, teatas GILD.
Hinnatavate ettevõtete finantsandmeid korrigeeriti, et elimineerida erakorraliste asjaolude mõju, nagu näiteks suured kasumid/-kahjumid valuutakursi kõikumistest, põhivara müügist või ümberhindamisest jms. Ettevõtete võlakoormust ja rahalist positsiooni hinnati raamatupidamislikus
nominaalväärtuses.
Oluline muutus metoodikas võrreldes eelmiste aastatega on kontsernisiseste ja omanikega seotud äritegevusega mitteseotud laenude ja nõuete elimineerimine. Teatud juhtudel oleks ettevõttest seotud isikutele tulumaksuvabalt välja laenatud (mitte dividendidena makstud) varasemate aastate kasum ning sellega seotud nõuded ületanud ettevõtte tavapärase äritegevuse väärtuse.
Näiteks 80 suurema välisomanduses oleva ettevõtte analüüsist järeldub, et aastatel 2006-2009 on tulumaksuvabalt laenatud likviidseid vahendeid välja ligikaudu kümne miljardi krooni ulatuses, teatas GILD.
Lõpphinnangus sisalduvad endiselt ettevõtte bilansis olevaid muud investeeringud, näiteks finantsinvesteeringud ja kinnisvara. Järgnevates võrdlustes ja aegridades on vastavad muudatused tehtud ka eelmiste aastate edetabelitesse (välja arvatud eelmise aasta koht edetabelis).
Gildi teatel on edetabeli näol tegemist hinnanguga ettevõtete omakapitali väärtusele, mis võib oluliselt erineda reaalsest ülevõtmis- ja börsiväärtusest. Edetabel on koostatud 2009. aasta majandustulemuste alusel ning seal pole arvestatud ettevõtete 2010. aasta jooksvate majandustulemustega ega börsiväärtustega.
Esimene GILD100 ilmus 2007. aastal ning kirjeldas ettevõtete eeldatavat turuväärtust 1. jaanuaril 2007. Käesolev GILD100 reastab ettevõtted omakapitali turuväärtuse alusel 2010. aasta 1. jaanuari seisuga.
Seotud lood
Investeerimispanga GILD Bankers analüüsi
kohaselt on Eesti kõige väärtuslikum ettevõte Hansapank, mille turuväärtus
ulatus 2007. aasta lõpu seisuga 71,7 miljardi kroonini.
Paljude Eesti suurettevõtete koguväärtusest kuulub oluline osa laenukapitalile ehk peamiselt pankadele, kommenteeris GILD100 idee autor Alar Voitka.
Aastaga on GILD100 edetabeli saja ettevõtte
koguväärtus langenud 304 miljardilt kroonilt ca 138 miljardile ehk ligi 55%.
Eesti kõige väärtuslikum ettevõte sai tabeli tippu mulluse esikohaga võrreldes
ligi neli korda väiksema turuväärtusega. Edetabeli viimase ettevõtte väärtus on
eelmise aastaga võrreldes veidi üle poole väiksem.
Saja kõige väärtuslikuma Eesti ettevõtte
turuväärtus kukkus aastaga ligi 55 protsenti ehk 304 miljardilt kroonilt 137
miljardile, selgub GILD Bankersi koostatud edetabelist.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.