Paljude Eesti suurettevõtete koguväärtusest kuulub oluline osa laenukapitalile ehk peamiselt pankadele, kommenteeris GILD100 idee autor Alar Voitka.
GILD Corporate Finance'i edetabeli näol on tegu hinnanguga mitte ettevõtte, vaid puhtalt selle omakapitali väärtusele. "Paljude Eesti suurettevõtete koguväärtusest kuulub oluline osa laenukapitalile ehk peamiselt pankadele," märkis ta. "Eriti silmapaistev on ses osas muidugi Silja Line ülevõtnud Tallink. Seega oleks huvitav koostada võrdluseks kõrvale ka suurima väärtusega ettevõtete edetabel," lisas Voitka.
Eesti ettevõtlus on tema sõnul üha enam seotud Põhjamaade ettevõtlusega. ""Eesti ettevõtte" defineerimine Äriregistri järgi on muutumas ebainformatiivseks. Üha rohkem struktureerivad rahvusvahelised ettevõtted end tegevusüksuste, mitte riikide järgi," märkis ta.
GILDi edetabelit on moonutanud ning moonutab ka praegu asjaolu, et osade rahvusvaheliste ettevõtete puhul on tegu ainult Eesti operatsioonidega (nt SEB), osade puhul jooksevad aga sisse välismaise ettevõtlusgrupi kogu Balti riike hõlmavad tulemused (nt Swedbank Eesti AS või G4S Baltics AS), rääkis Voitka. "Nii tõmbab Swedbanki Läti ja Leedu operatsioonide viimine otse Rootsi alla Swedbank Eesti AS omakapitali väärtushinnangu tulevikus märkimisväärselt väiksemaks," rääkis ta.
Suurte laenude andmine välismaistele ema- või sõsarettevõtetele viitab Voitka sõnul selgelt Eesti tulumaksuseaduse ärakasutamisele ning ettevõtete poolt raha väljaviimisele ilma dividende ja riigile nende pealt tulumaksu maksmata. "Kusjuures enamasti ei laeku Eesti ettevõttesse isegi intressitulu, sest intressid lihtsalt lisatakse laenu põhisummale (konsolideeritud aruannetes langevad taolised ema-tütre vahelised tehingud välja). Idee ettevõtete tulumaksu taastamisest ühtse ja suhteliselt madala maksumääraga väärib tänases päevas tegelikult põhjalikku poolt- ja vastuargumentide kaalumist," sõnas ta.
Tänane Nordic CF Advisory partner Alar Voitka oli aastail 2007-09 ettevõtete edetabeli GILD100 projektijuht.
Seotud lood
GILDi koostatud Eesti kõige väärtuslikuma omakapitaliga ettevõtete TOPi esikolmik on mullusega sama: Swedbank, Eesti Energia ja Eesti Telekom. Kui mullu oli Eesti Energia esimene ja Swedbank teine, siis nüüd on nad kohad vahetanud.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.