Valgevene pangakassiirid kurdavad, et riigis piiratakse väiksemate kupüüride käivet, mis võib olla märk eelseisvast rahareformist.
Ehkki 10rublane on ametlikult siiani käibel, ei pea suurem osa valgevenelasi seda kupüüri enam rahaks, sest igapäevaelus selle eest midagi ei saa. Kauplustes ja mujal ei oota sularahas arveldavad ostjad 10 rubla suurust summat ka tagasi.
10-ja 20rublased paberrahad on Minski pankades defitsiidiks kujunenud aga alles viimastel kuudel. Ehkki neid tellitakse kommertspankadesse nagu muud sularaha, pole viimase kahe kuu jooksul 10- ja 20rublaseid kupüüre toodud, pole antud ka mingeid selgitusi, tunnistas ajakirjanikule Belarusbanki harukontori töötaja.
Sama infot kinnitasid ka panga Moskva-Minsk töötajad. Teised kommertspangad keeldusid infot andmast, viidates ärisaladusele.
Kupüüride puuduses jäetakse Belarusbankis raha kas tagasi andmata või antakse tagasi rohkem. Pangatöötajate jaoks on probleem selles, et kas või väikese puudujäägi ilmnemisel tühistab näiteks Belarusbank automaatselt telleri preemia ja rakenduvad trahvid.
Denominatsiooniline rahareform on tavaliselt vaid tehniline nähtus, mis ei oma elanikkonna jaoks plusse ega miinuseid. Rahanumbrite tagant kaob lihtsalt ära null või kaks nulli, sest need on muutunud mõttetuks. Ajaloost on aga teada ka röövellikke rahareforme, mille käigus lubatakse uue raha vastu vahetada vaid teatud summa. Viimane sarnane rahareform toimus Põhja-Koreas.
Seotud lood
Kui Valgevene majanduses midagi ei muutu, devalveerib riik rahvusvaluutat iga paari-kolme aasta tagant, rääkis Äripäevale Swedbanki finantstoodete vanemspetsialist Art Lehtberg.
Eile devalveeriti de-facto Valgevene rubla, kui keskpank lasi pankadel kaubelda Valgevene rubla kümme protsenti erineva kursiga keskpanga ametlikust kursist.
Vietnami dong langes USA dollari vastu rekordmadalale, kuna keskpank devalveeris dongi juba kolmandat korda aasta jooksul, vahendab Bloomberg.
Valgevene keskpank teatas eile, et läheb
alates 2. jaanuarist üle rubla uuele vahetuskursile, mis on seotud
võrdsetes osades USA dollari, euro ja vene rublaga.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?