Start-up'id oma ärifaasile iseloomulikult üldjuhul kasumit ei tooda, sest Kõik raha, sh asutajate ja esimeste ringide investorite rahasüstid, tulu esimestest müükidest jne läheb ettevõtte arendamisse ning laiendamisse, ütles Arengufondi tegevjuht Ott Pärna.
„Jooksvasse kasumisse jõuavad sellised ettevõtted 3-4 aasta pärast, investorite raha tagasiteenimiseks läheb aga märksa kauem, juhul kui vahepeal strateegilisele investorile maha ei müüda või börsile ei viida,“ ütles Pärna.
Pärna sõnul võib maailmast paralleeli tuua Youtube’iga, mis asutati 2005 ja teenis kasumit alles eelmisel aastal. Nende omanikfirma Google nuputab siiani, kuidas selle ülipopulaarse videosaidi ärimudelit tulusamaks pöörata.
„Eeltoodu on ka põhjuseks, miks start-up'e tüüpilistest gaselliedetabelitest ei leia, nt Äripäeva gaselli definitsioonist järgi peab firmal olema käibekasv ja kasum kolmel viimasel aastal,“ sõnas Pärna.
Seotud lood
Äripäev palus kaheksal start-up`ide eksperdil hinnata Eesti idufirmasid või käivitusfirmasid. Enim hääli sai internetipõhine arvestussüsteem Erply.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.