Kui Rootsi parlament valitsuse ettepaneku heaks kiidab, liitub Rootsi NATO operatsiooniga, et tagada Liibüa kohal lennukeelutsoon ja kaitsta sealseid tsiviilisikuid.
Pühapäeval otsustas NATO võtta ÜROlt üle lennukeelutsooni tagamise Liibüa kohal ning eile sai Rootsi ametliku palve selle operatsiooniga liituda.
“See on nüüd Rootsi otsustada, kas liikuda sõnadelt tegudele ning teha, mida suudame, et edendada rahvusvahelist rahu ja julgeolekut,” seisis valitsuse esmaspäevaõhtuses pressiteates.
“Rootsi vastutab rahu ja turvalisuse tagamise eest, kui meie kaasinimesed on ohus, kui ÜRO on otsustanud tegutseda ning kui meil on selleks võimalus."
Et Rootsi relvajõud teise riiki saata, on vaja valitsusel Riksdagi ehk riigikogu nõusolekut. Valitsus esitas riigikogule sellesisulise ettepaneku eile. Kui parlament seaduse heaks kiidab, osaleb Rootsi operatsioonis kuni kaheksa hävituslennukiga ja ühe transpordi- ning luurelennukiga.
Valitsus märkis, et Rootsi operatsiooni eesmärgiks saab koos teiste riikidega lennukeelutsoon tagamine Liibüa kohal, kuid Rootsi ei astu maapealsetesse lahingutesse.
Rootsi plaanib osaleda operatsioonis umbes 130 inimesega, vajadusel arvu suurendatakse. Plaan on operatsiooniga liituda kuni kolmeks kuuks.
17. märtsil võttis ÜRO vastu resolutsiooni 1973, mille järgi kujutab situatsioon Liibüas ohtu rahvusvahelisele rahule ja turvalisusele. Resolutsioonis nõuti kohest relvarahu ja tsiviilisikute vastase vägivalla lõpetamist ja otsustati kehtestada Liibüa kohal lennukeelutsoon ning karmistada embargo tingimusi.
Seotud lood
Välisminister Urmas Paet ei ole nõus väidetega, et Liibüa pommitamine viie suurriigi poolt on tekitanud vastuolusid Euroopa Liidus ja NATOs ning tema sõnul on kogu Gaddafi vastasel operatsioonil tuntav rahvusvahelise üldsuse toetus.
ÜRO sanktsioneeritud õhurünnakute sihtmärkide nimekirjas on Liibüa sõjalisel otstarbel kasutatavad lennuväljad, vahendas Stratfor.
Politoloog Toomas Alatalu hinnangul on Liibüa pommitamine viie suurriigi poolt kaasa toonud lõhenemise Euroopa Liidus ja NATOs.
Soome välisminister Alexander Stubb leiab, et äsjast ÜRO julgeolekunõukogu otsust, mille alusel liitlased täna Liibüa diktaator Muammar Gaddafit ohjeldama asusid, võib pidada ajalooliseks verstapostiks.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.