Portugal jääb Kreeka ja Iirimaa järel ilmselt viimaseks euroala riigiks, mis välisabi palub, arvab investeerimispank Goldman Sachs.
„Me ei prognoosi, et veel mõni euroala riik võiks finantsabi vajada,“ kirjutas Goldman Sachsi strateeg Francesco Garzarelli täna kirjas panga klientidele. Pank ei usu ka, et investorid võiksid seoses Iirimaa või Portugali võlakirjadega kahju kanda, küll aga on võimalik „vabatahtlik“ Kreeka võlakirjade maksetähtaja pikendamine, vahendas agentuur Bloomberg.
Euroopa Liidu allikate sõnul võib Portugali abipaketi suurus olla ca 75 miljardit eurot. Goldman Sachs prognoosib, et pool rahast tuleks Euroopa abifondidest ja pool IMFilt. Ühtlasi võib EL kasutada seda hetke selleks, et ühtlustada Portugalile ja Iirimaale antud abilaenude intressimäärad Kreeka intressimääradega. Praegu on Kreeka intressimäär madalam kui Iirimaal.
Garzarelli prognoosib, et ülejäänud euroala perifeeria võlakirjad jäävad heitlikuks ja senisega võrreldes vähem likviidseks. Samas prognoosib ta, et vahed Itaalia, Hispaania, Belgia ning AAA reitinguga riikide nagu Saksamaa intressimäärade vahel hakkavad aeglaselt vähenema.
Seotud lood
Ajendatult Portugali säästukava läbikukkumisest parlamendis, küsisime tänavail, kas eestlane on nõus portugallaste majandusele õlga alla panema.
Tänase Brüsseli tippkohtumise eel – kus loodeti euroala kriisile joon alla tõmmata – kukkus parlamendis läbi Portugali valitsuse säästukava, mis viis eile ametist peaminister Jose Socratese.
Soome rahandusminister Jyrki Katainen ei osanud veel öelda, millal Soome Portugali abipalvele vastab, kirjutab Yle Uutiset.
Portugal kaotas A järgu reitingu ka agentuuri Moody’s skaalal – kärpides Portugali reitingut juba teist korda kolme nädala jooksul, langetas Moody’s selle tasemelt A3 tasemele Baa1.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”