Soome valimisi kommenteeriv välispress ootab põnevusega, mida teeb Euroopa Liit juhul, kui Soome uus valitsus blokeerib euro päästefondi.
Nad on euro vastu, välismaalaste vastu ja abortide vastu – nii iseloomustab Spiegel Online Soome valimistel ilma teinud Põlissoomlasi. Eriti murettekitav on Euroopas asjaolu, et Timo Soini eurovastane partei kolib sisse ka valitsusse. „See tulemus toob Euroopale palju halle juukseid,“ vahendab Spiegel uudisteagentuurile AP intervjuu andnud analüütik Olavi Borgi. „See tekitab probleeme päästefondiga.“
Ka Welt Online märgib, et eurovastaste valimisedu Soomes seab EL surve alla. Põlissoomlased on vastu pankrotis riikide päästmisele, euro päästefond saab aga toimida ainult siis, kui kõik EL liikmesriigid sellega nõus on, kirjutab WO. Timo Soini juhitav partei oli „raiskajate“ toetamisele valimiskampaania ajal aga kategooriliselt vastu.
Handelsblatt kirjutab: valitsuse moodustamine saab Soomes äärmiselt keeruline olema. On aga samahästi kui kindel, et Põlissoomlased saavad olema järgmises valitsuses sees. See võib avaldada kaugeleulatuvat mõju Euroopa Liidule. Soome Ei euro abipaketile blokeeriks EL tegevuse, kuna see tuleb vastavalt kehtivale korrale vastu võtta kõigi liikmesriikide poolt. Handelsblatt märgib ka ära, et erinevalt Saksamaast ei mänginud tuumapoliitika Soomes valimistel mingit rolli. Soome ehitab Olkiluotos maailma suurimat tuumareaktorit ja Soome Rohelised ei lõiganud Fukushima tuumakatastroofist mingit kasu, kogudes vaid 7,2 protsenti häältest.
Financial Times Deutschland: Suurim probleem saab olema Põlissoomlastega valitsuse moodustamisel euroliidu stabiilsuspakett. Katainen on selle poolt ja Soini vastu. Soini ei öelnud valimisteööl, kas ta oma valimiskampaanias väljakuulutatud eesmärkidele kindlaks jääb, et Soome keeldub stabiilsuspakti kinnitamast. Senine valitsus oli oma poolthääle juba andnud.
Financial Times: Soome toetus on oluline, sest EL seadused nõuavad iga eurotsooni riigi nõusolekut päästefondile. Euroopa ametnikud on FT andmetel juba alustanud võimaluste uurimist, kuidas saaks Portugali toetuse läbi suruda ilma Soometa, kui see peaks osutuma vajalikuks.
Autor: Katri Soe-Surén
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Maksuteema sai kariks, mis ajas ummikusse Soome koalitsioonikõnelused – eile lahkusid kõnelustelt sotsiaaldemokraadid ja vasakliit.
Soome ametist lahkuva valitsuse peaminister Mari Kiviniemi ütles eile, et ei saa Portugali abipaketti Soome parlamendile arutamiseks esitada, mis tähendab, et ajaks, mil Euroopa tasandil asja otsustakse, pole Soome seisukoht veel selgunud.
Soome aprillikuised parlamendivalimised võitnud Koonderakonnale läheb peaministri tooli kindlustamine kalliks maksma – majanduspoliitilistes küsimustes tuleb sotsidele teha olulisi järeleandmisi ning põhjaliku maksusüsteemi remondi plaanidest loobuda.
Suur toetus Põlissoomlastele, kes nimetasid Soome valimisi rahvahääletuseks euroala abipakettide üle, on leidnud valulist vastukaja Portugalis, mis riskib Soome heakskiiduta ELi rahaabist ilma jääda.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.