Suur toetus Põlissoomlastele, kes nimetasid Soome valimisi rahvahääletuseks euroala abipakettide üle, on leidnud valulist vastukaja Portugalis, mis riskib Soome heakskiiduta ELi rahaabist ilma jääda.
Portugali meedias on Soome teema üleval iga päev, vahendavad YLE uudised. Soome käitumist käsitletakse solvanguna ning hädalise abita jätmisena.
Teisipäeval kirjutas Portugali endine president ja peaminister Mario Soares, et on pettunud selles, mis toimub Soomes ja kogu Euroopas. Tagasi on tulnud natsionalism ja egoism. Solidaarsuse puudumise all kannatavad juba ka Euroopa tugevad riigid, Soome on aga muutunud lausa äärmuskonservatiivseks, nendib veteranpoliitik kahetsusega.
Soares meenutab oma kunagist head sõpra ja endist Soome peaministrit Kalevi Sorsat. „Võrdlen tema suuremeelsust ja neid kääbuseid, kes praegu tahavad Soomet valitseda, nende eetilisi tõekspidamisi ja viha Portugali vastu – milline tohutu vahe!“ kirjutas ta. „Praegu usuvad soomlased, et spekulatiivsed turud ja kuritegelikud reitinguagentuurid võivad põrmu paisata rahvusi, kellel on seljataga üheksasada aastat iseseisvust. See on hirmus viga.“
Portugali abipaketi peaksid 16. mail kinnitama euroala rahandusministrid. Paraku pole Soomes selleks ajaks veel uut valitsust ega ilmselt ka parlamendi heakskiitu (erinevalt muudest euroala riikidest peab Soome euroala abipaketis osalemise kinnitama parlament). Abi andmist peavad aga toetama kõik euroala riigid.
YLE nendib, et suur toetus Põlissoomlastele on paljudes riikides kahjustanud Soome mainet - Põlissoomlaste parteid peetakse natsionalistlikuks ja paremäärmuslikuks, mis on Euroopa-vastane ning välismaalaste suhtes vaenulik.
Seotud lood
Soome parlamendivalimistel võiduka euroskeptilise partei juht Timo Soini põhjendab täna ajalehes Wall Street Journal avaldatud arvamusartiklis, miks põlissoomlased ei toeta võlgadega hätta jäänud euroala riikide aitamist abilaenudega.
Soome ametist lahkuva valitsuse peaminister Mari Kiviniemi ütles eile, et ei saa Portugali abipaketti Soome parlamendile arutamiseks esitada, mis tähendab, et ajaks, mil Euroopa tasandil asja otsustakse, pole Soome seisukoht veel selgunud.
Pühapäeval Soomes toimuvad parlamendivalimised võivad euroalal uuesti riske suurendada, kui hädaliste väljaaitamise suhtes kriitilised parteid tugeva toetuse saavad.
Soome valimisi kommenteeriv välispress ootab põnevusega, mida teeb Euroopa Liit juhul, kui Soome uus valitsus blokeerib euro päästefondi.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.