Kreeka peaminister George Papandreou plaanib valitsusremonti ning korraldada seejärel usaldushääletuse, et saada parlamendis, kus valitsuse enamus jääb järjest ahtamaks, toetust uue abilaenu tingimuseks olevatele täiendavatele kokkuhoiumeetmetele.
Eile toimus Kreekas taas suurstreik, mille ohjamiseks kasutati politseijõude. Kreeka meedia spekuleerib, et Papandreou peab kõnelusi tagasiastumise üle, et anda võimalus n.ö üksmeelevalitsuse moodustamiseks, kirjutas agentuur Bloomberg.
Poliitiline olukord Kreekas pingestus ajal, mil Euroopa rahandusministrid pole vaidlustes Kreeka uue abipaketi üle patiseisust edasi nihkunud.
Kõik see kokku süvendas turul kartusi, et kärbete kinnitamine ja erastamiskava elluviimine võib seiskuda, kergitades Kreeka võlakirjaintressid eile uutele rekorditele. Euro odavnes.
„Kui usaldushääletus läbi kukub, on turu reaktsioon alles algus,“ ütles Lloyds Bank Corporate Marketsi strateeg Charles Diebel. „Siis hakkavad realiseeruma „maailmalõpu“ stsenaariumid, mis tähendaks pankrotti ja kriisi leviku stsenaariumi.“
Kreeka kaheaastase tähtajaga võlakirjade intressimäärad ületasid 28% ning 10-aastase tähtajaga võlakirjade intressimäärad kerkisid 17,73%-le. Kreeka võimaliku maksejõuetuse vastu kindlustamise hind kerkis 1754 baaspunktile.
Euro kauples hommikul Tokios 1,4195 dollari tasemel.
Kreeka meedia andmeil võib Papandreou välja vahetada Kreeka rahandusministri George Papaconstantinou, kes on seniste säästukavade arhitekt. Uueks rahandusministriks võib saada endine Euroopa Keskpanga asepresident ja praegune Papandreou nõunik Lucas Papademos.
„Meil on kohustused rahva, mitte poliitiliste parteide ees,“ ütles Papandreou eileõhtuses telepöördumises. „Ma moodustan uue valitsuse ja kohe selle järel korraldan parlamendis usaldushääletuse. Aeg on käituda vastutustundlikult.“
Valitsusel on parlamendis väga napp enamus, mida on veelgi õõnestanud kahe saadiku „ülejooksmine“. Opositsiooni toetust pole Papandreou suutnud kärpekavale saada. Kuu lõpuks peab aga uus säästupakett parlamendis heakskiidu saama, et Kreekal oleks pankroti vältimiseks lootust uuele abipaketile.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kreeka on uue abipaketiga küll ostnud lisaaega, kuid ei ole veel kriisist pääsenud. Endiselt pole selge, kas peaminister George Papandreou lubatud ranged kasinusmeetmed on poliitiliselt vastuvõetavad ja jätkusuutlikud.
Kreeka kaks suuremat ametiühingut korraldasid täna 24-tunnise streigi valitsuse uue kärpekava vastu, mis on täna parlamendis arutusel.
Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn ütles täna tehtud avalduses, et pühapäeval kohtuvad euroala rahandusministrid lepivad kokku Kreekale järgmise 12 miljardi euro suuruse laenuosa väljamaksmise – Kreeka täiendava abipaketi otsustamine nihkub aga edasi juulisse.
Saksamaa tagant surutud plaanist kaasata Kreeka abipaketti ka erasektori võlausaldajad võib tulla kopsakas lisaarve, kuni 20 miljardit eurot.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.