131 aasta vanune firma Eastman Kodak võib sattuda järgmisena nutitelefone tootvate firmade lõugade vahele, sest arvestuslikult on firma valduses olevad patendid viis korda enam väärt kui firma ise.
Kunagi üle 30 miljardi dollari väärt olnud Kodak on 1990ndatel saavutatud tipust kukkunud 98%, sest nõudlus filmilintide järele on peaaegu hääbunud ning firma digifotokaamerad pole edu saavutanud.
Bloombergi andmeil on New Yorgis baseeruv firma viimasest kuuest aastast viis lõpetanud kahjumis ning turuväärtus on Kodakil kukkunud kõigest 600 miljoni dollarini.
MDB Capital Groupi hinnangul võivad Kodaki omatud digitaalkujutluse patendid müügi korral olla väärt umbes 3 miljardit dollarit. Kuigi Kodakil on kukil 1,2 miljardiline pensionikohustus, võidaks võimalik ostja nagu Microsoft või Samsung Electronics sellele vaatamata, sest Kodaki tehnoloogiaid kasutatakse 85% digikaamerates ja nutitelefonides.
"Kodak on puu peal kõige madalamal rippuv vili," ütles intellektuaalsele varale spetsialiseerunud MDB Capitali tegevjuht Chris Marlett Bloombergile. "Kodaki patendid sobiksid suure hulgale, aga keegi ei räägi sellest."
Kodaki rajas keskkoolist välja kukkunud George Eastman. Firma sai esimese fotograafia filmi patendi USAs 1884. aastal ning 1975. aastal leiutati ka esimene digitaalkaamera.
Autor: Fredy-Edwin Esse, California
Seotud lood
Anonüümsetele allikatele toetudes kirjutab Wall Street Journal, et Eastman Kodak on töötamas pankrotiavalduse kallal, mis võidakse sisse anda juba veebruari alguses, kui firma ei suuda enda digitaalseid patente maha müüa.
Arengufondi investeeringute divisjoni ekspert Enn Metsari hinnangul oli Google'i ajend Motorola Mobility ostuks kindlasti viimase patendiportfell, et kindlustada nii oma tagalat.
Nutitelefonide jaoks Androidi operatsioonisüsteemi tootev Google ostab 12,5 miljardi dollariga mobiilitootja Motorola Mobility Holdingsi.
Google oli mobiiltelefonide patentide kindlustamiseks valmis maksma suurimat hinda telekomifirma eest pärast internetimulli lõhkemist 11 aastat tagasi.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.