Euroala vajab kriisist välja saamiseks euroala rahandusministrit, kellel on sõnaõigus nii euroala riikide maksu- kui eelarvepoliitika üle, ütles Saksa suuruselt teise panga Commerzbanki juht Martin Blessing.
„Meil on vaja Euroopa rahandusministrit, kellel oleksid ka vajalikud volitused,“ ütles Martin Blessing nädalavahetusel ajalehes Welt am Sonntag ilmunud artiklis.
„Kui luuakse eelarveliit, peab Brüssel saama õiguse võtta norme rikkuvate riikide eelarvepoliitika juhtimine üle. Brüssel peab saama õiguse kehtestada makse ning luua ühine agentuur võlakirjade emiteerimiseks,“ ütles Blessing, kelle pangast 25% kuulub Saksa valitsusele, vahendas Reuters.
Saksama ja Prantsusmaa läinud nädalal tehtud ettepanekutest Blessingi sõnul ei piisa.
Ühise majandusvalitsuse loomine on küll samm õiges suunas, kuid selle praegu kavandatud vorm, kus valitsusjuhid kaks korda aastas Herman Van Rompuy eesistumisel kokku tuleksid, ei ole Blessingi sõnul piisav.
Ainus alternatiiv eelarveliidule on Blessingi sõnul tagasipöördumine rahvusvaluutade juurde, mis tooks kaasa Euroopa Liidu lagunemise.
„Kui me jõuame järeldusele, et kõigist jõupingutustest hoolimata ei suuda me leida juriidilist ja poliitilist raamistikku ühise valuuta jaoks, siis ei tule tagasi kohkuda ka eurost loobumise ees,“ märkis Blessing.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eurogrupi juht Jean-Claude Juncker, kes on ühtlasi ka Luksemburgi peaminister, tunnistas agentuurile Reuters, et eurogrupile oleks tõenäoliselt vaja täiskohaga püsivat presidenti, mis võimaldaks kriisiolukordades paremini reageerida.
Saksa- ja Prantsusmaa juhtide sõnul tuleb euroala arstimiseks taastada esmalt distsipliin ja usaldus, alles siis saab rääkida ühistest võlakirjadest.
Euroopa Keskpanga juht Jean- Claude Trichet ütles täna, et euroala riigid peaksid kaaluma ühise rahandusministeeriumi loomist.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.