Eurotsoon meenutab järjest enam rahutule kontinendile selga tõmmatud hullusärki, millest viimane nüüd välja tahab rabeleda, märkis SEB ökonomist Hardo Pajula.
Äripäev palus Eesti poliitikakujundajatel avaldada oma mõtteid, mida nende arvates euro praeguses ülesehituses muuta tuleks, mida võiks sisuliselt tähendada euroala majandusvalitsus ja eelarveliit ning millisel viisil võiks laheneda ülemäärase võlakoorma probleem reas riikides.
"Ega mul siin peale selle, mida paljud enne mind juba korrutanud on, väga lisada ei ole. Eurotsoon meenutab järjest enam rahutule kontinendile selga tõmmatud hullusärki, millest viimane nüüd välja tahab rabeleda. Siin on põhimõtteliselt kaks võimalust, kaks patsient jääb tasapisi vaiksemaks või annab särk õmblustest järele," märkis Pajula ja lisas:"Siin on põhimõtteliselt kaks võimalust, kas patsient jääb tasapisi vaiksemaks või annab särk õmblustest järele. Patsiendi rahustamiseks oleks majandusvalitsus ja eelarveliit -- sõnaga Euroopa Liidu rahandusministeerium ja maksuamet -- tõepoolest ilmselt möödapääsmatud. Mis ühtsesse rahandusministeeriumi puutub, siis ega siin põhimõtteliselt midagi keerulist ju ei ole -- sisuliselt peaksid sakslased hakkama Kreekas maksu koguma. Selleks ei ole aga kumbki pool valmis, sakslased võib-olla veel isegi veel vähem kui kreeklased," seletas Pajula ja lisas, et see viibki meid ühisraha alusprobleemini, mis on alati olnud käputäie tehnokraatide lemmikteema, millel on puudunud laiemate rahvahulkade tegelik toetus.
"On tõsi, et poliitika ongi muidugi alati olnud suhteliselt väikese klubi tegevusala, aga käesoleval juhul on lõhe rahvajuhtide ja rahva vahel vist küll juba liiga laiaks varisenud ja see pinge ähvardab eelmainitud särgi lõpuks puruks rebida," märkis Pajula.
"Kuidas võiks laheneda osade riikide tohutu võlakoorma probleem? Mulle tundub, et massidemokraatia põhivalemisse on inflatsioon olemuslikult sisse kirjutatud, nii et ju sellel nähtusel saab võlakoormaga hakkamasaamisel taaskord oluline roll olema. Lühiajalises perspektiivis see aga vaid suurendab survet särgi õmblustele," lisas ta.
Seotud lood
Raskustes riikide abistamisel tuleb miinimumi viia risk, et tulevikus jälle kergekäeliselt laenama hakatakse, leiab Ardo Hansson.
Kreekat tuleb näitlikult karistada "rivi ees", et teistel riikidel poleks enam kiusatust üle jõu elada, ütles Arengufondi nõukogu esimees Raivo Vare.
Eestil tuleb euroala riigina riigikogul näol septembri lõpuks otsustada.
Iga euroriik optimeerib enda heaolu ja täpsemalt veel oma valijatele antud lubadusi, seetõttu sõltub praegune süsteem liialt palju liikmesriikide konkreetsetest poliitikutest ja kogu see süsteem lihtsalt juhtimatu, kirjeldab Bank Sankt-Peterburgi nõukogu esimees Indrek Neivelt euroliidu puudusi.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.