Kogu Kreeka pangandussüsteemist suurema Prantsuse-Belgia suurpanga Dexia päästmine otsustati esmaspäeva varastel hommikutundidel.
Belgia, Prantsusmaa ja Luksemburg garanteerivad kunagisele maailma suurimale kohalike omavalitsusi rahastanud pangale raha hankimise kuni kümneks aastaks 90 miljardi euro ulatuses, kusjuures pangandusgrupp lammutatakse riigiti laiali. Sedasi lõpetatakse Dexia 15 aastat väldanud piiriülese panganduse eksperiment. Belgia riik ostab nelja miljardi euro eest Dexia Belgia jaepanganduse varad. Prantsusmaal ostab Prantsuse postipank ühe teise pangaga kahasse panga Prantsuse kohalike omavalitsuse finantseerimise üksuse. Katari riigifond olevat huvitatud Dexia Luksemburgi jae- ja privaatpanga ostust 900 miljoni eurot eest.
Enne päästmist võeti pangast välja olulises mahus hoiuseid. Belgia majandusleht De Tijd kirjutas, et hoiustajad võtsid pangast 300 miljonit eurot, mis on oluline summa, kuid vähem, kui tõmmati välja 2008. aastal.
Seotud lood
Belgia-Prantsuse pank Dexia teatas 2011. aasta puhaskahjumiks 11,6 miljardit eurot, tingituna Kreeka võlakirjade mahakandmisest oma portfellis ning panga lagunemisega seotud kuludest.
Majandusekspert Kristjan Lepiku sõnul ilmestab Dexia panga päästmine lääneriikide suhtumist, et võlakirjaomanikke tuleb igal juhul kaitsta, kuid see suunab riskid maksumaksjaile.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.