Muammar Gaddafi surm ning NATO pommitamiskampaania lõpp kiirendab Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) liikmete nafta suuremat jõudmist maailmaturgudele.
“See parandab transporti naftaväljadele ning me saame keskenduda sektori ülesehitamisele,” vahendas Reuters Liibüa rahvusliku naftakompanii (NOC) juhi Nouri Berouini sõnu. Berouin lisas, et igapäevane naftatoodang on tõusnud 430 000 barrelini päevas pärast seda, kui veel kaks Arabian Gulf Oil Co (Agoco) naftavälja edukalt taaskäivitati pärast eelmise nädala katkestust.
Mure turvalisuse ning piiratud transpordiühenduste pärast on takistanud kontrollimast naftaväljade kahjustustusi ning parandustööde algust. Paljud naftaväljad, sh gigantsed Elephant ja El Sharara väljad, mida opereerivad itaallaste Eni ja Hispaania Repsol, mis annavad umbes veerandi riigi 1,6 miljoni barrelilisest toodangust päevas, on suures osas maha jäetud turvalisuse probleemide tõttu.
Väljavaade töötajate tagasisaatmiseks piirkondadesse on samuti paranenud. Lisaks aitab NATO pommitamiskampaaniale lõpp firmade võtmetöötajatel kodumaale tagasi pöörduda ning muuta lihtsamaks varustuse kättetoimetamise kaugematesse punktidesse Sahara kõrbes, kus taganevad väed on rüüstanud ja toetava infrastruktuuri maatasa teinud.
Bloomberi andmetel on nafta hind täna keskpäeval 109,29 dollarit barrelilt, hind on langenud võrreldes eilse sulgemishinnaga 0,43%.
Seotud lood
Liibüa eksdiktaatori Muammar Gaddafi põrm maeti täna varahommikul nelja tunnistaja juuresolekul kõrbesse. Haua asukohta ei paljastata, et vältida meest märtriks pidavate palverändajate tulva.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.