Vaatamata üha enam levivale arvamusele, et Euroopa võlakriisi lõpp pole veel sugugi lähedal, teatas Hiina president Hu Jintao esmaspäevasel Austria-visiidil, et usub Euroopa võimesse oma majandusprobleemid ületada, kuid jättis mainimata, kas Peking aitab oma investeeringutega eurotsooni võlakriisi lahendada või mitte, kirjutab uudisteagentuur Reuters.
Vaatamata usule, et Euroopa majanduslik võimekus on võlakriisi üleelamiseks piisav, ei ole Hiina avaldanud soovi rohkem Euroopa valitsuste võlga osta. „Me jälgime hetke majandusarenguid suure tähelepanuga,” sõnas Hiina president, kinnitades samas oma usku eurotsooni majandusse.
Nädalavahetusel üritas EFSF-i president Klaus Regling keelitada Hiinat stabiilsusfondi investeerima, lubades võlakirju vajadusel isegi jüaanides müüa, kui Peking peaks seda soovima. Lisaks kirjutas pühapäeval Hiina riiklik uudisteagentuur Xinhua, et vaatamata sellele et Peking teeb hädas sõbra aitamiseks kõik endastoleneva, ei tohiks Euroopa oodata, et Hiinast saab Euroopa võlakriisist päästja.
Hu Jintao viibib hetkel Euroopas, et võtta osa sel nädalal Prantsusmaal toimuvast G20 tippkohtumisest.
Autor: Maarja-Liis Mitri
Seotud lood
Euroopa uurib võimalusi päästefondi laiendamiseks läbi IMFi. Hiina vajab aga rohkem detaile enne otsustamist, kas panustada Euroopa finantsstabiilsusesse.
Kuigi jutud, et Hiina võiks aidata kaasa Euroopa Finantsstabiilsuse Fondi võimendamisele on leidnud maailmas kõlapinda, usutakse viimaste uudiste kohaselt, et riik plaanib EFSF-i võlakirjadest eemale hoida.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.