Ühendriikide kaheparteilise „superkomitee” ebaõnnestumine viis USA börsiindeksid esmaspäeval langusse. Investoritele valmistab muret eesootav automaatne eelarvekärbe, kui USA parteliidrid defitsiidi vähendamise allikates kokkuleppele ei jõua.
Tähtsamatest indeksitest USA turgu kõige laiemalt hõlmava S&P 500 jaoks oli tegemist suurima kukkumisega septembrist alates. Näitaja on alanenud ligi 2,3%, kusjuures languses on indeksi kõik kümme sektorit eesotsas tööstusega. Nelja päevaga on S&P 500 väärtus vähenenud ligi 5,5% võrra.
Kuigi juba varem kardeti, et 12-liikmeline superkomitee, mille ülesandeks jäi leida moodus Ühendriikide eelarvedefitsiidi vähendamiseks järgneva kümne aasta jooksul vähemalt 1,3 triljoni dollari võrra, oma ülesandega toime ei tule, loodeti siiski, et kriitiline olukord paneb parteisid oma erimeelsusi unustama. Ühtlasi ennustasid mitmed analüütikud, et kokkulepe sillutab teed ka majanduse edasisele stimuleerimisele riigi poolt.
Kuigi ametlik tähtaeg, mil komitee oma kärpekava avaldama peaks, saabub 23. novembril, on täna meediasse jõudnud info kohaselt üsna ebatõenäoline, et parteid kahe päevaga kokkuleppele jõuavad. Peaks nii minema võib Goldman Sachsi ennustuste kohaselt S&P 500 kukkuda praeguselt 1188-lt tasemele 1100, kirjutab MarketWatch
Dow Jonesi tööstuskeskmine on praeguseks langenud 2,59% ja näitaja kõik 30 komponenti kauplevad punases. New Yorki börsil on iga rohelises kaupleva aktsia kohta ligikaudu 11 languses olevat aktsiat.
Autor: Maarja-Liis Mitri
Seotud lood
Peamised aktsiaindeksid langesid esmaspäeval Ühendriikide turgudel ligi 2% võrra, kui investoreid ajas ärevusse kokkuleppe puudumine USA eelarvedefitsiidi vähendamise küsimuses ja jätkuv mure Euroopa riikide võlgade ja maksevõime pärast.
Septembris kokku kutsutud nn „superkomitee“, mis pidi välja töötama lahenduse võlakriisile, lõpetas oma töö tulemuseta.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?