Septembris kokku kutsutud nn „superkomitee“, mis pidi välja töötama lahenduse võlakriisile, lõpetas oma töö tulemuseta.
Kongressi nimekatest demokraatidest ja vabariiklastest koosnev nn „superkomitee“ ehk Joint Committee on Deficit Reduction pidi välja töötama plaani, mis võimaldanuks järgmise kümne aasta jooksul võimalikult valutult kärpida eelarvet 1,3 triljonit dollarit. Kolm kuud väldanud koostöö tuleb nüüd aga kuulutada läbikukkunuks, kuna demokraadid ja vabariiklased ei suutnud ületada parteidevahelisi erimeelsusi.
Suurimaks komistuskiviks said maksukärped kõrgepalgalistele, mille omal ajal oli läbi surunud George W. Bush. Demokraadid eesotsas Obamaga soovisid need varasema plaani kohaselt tänavu lõpetada. Vabariiklased tahtsid neid aga jätkata, mis oleks järgmise kümne aasta jooksul suurendanud USA eelarveauku veel 3,7 triljoni dollari võrra.
Demokraadid üritasid veel iga hinna eest ära hoida lühiajaliselt ellukutsutud konjunktuuritoetuste lõpetamist tööturul, kuna kardetakse, et USA libiseb nii peagi retsessiooni. Vabariiklased tahtsid seevastu vältida sõjaliste kulutuste kärpimist. Vabariiklased on vastu kõigile maksutõusudele, demokraadid jällegi ei soovi kärpida sotsiaaltoetusi.
Kui viimasel hetkel kompromisse ei leita, jõustuvad aastast 2013 mitmed automaatsed eelarvekärped mahus 1,2 triljonit dollarit. Kärbetest ei pääse siis ka sõjaline eelarve. Vaatlejad ennustavad, et sel nädalal pannakse paika veel üks tähtaeg ja võimalik, et venitatakse koguni tuleva aasta presidendi- ja kongressivalimisteni.
Autor: Katri Soe-Surén
Seotud lood
USA Riigikassa müüs täna 35 miljardi dollari väärtuses 5 aastaseid võlakirju 0,937% tootlusega, mis on kõigi aegade madalaim tootlus ning allpool seda, mida oodati.
Ühendriikide kaheparteilise „superkomitee” ebaõnnestumine viis USA börsiindeksid esmaspäeval langusse. Investoritele valmistab muret eesootav automaatne eelarvekärbe, kui USA parteliidrid defitsiidi vähendamise allikates kokkuleppele ei jõua.
USA riigivõla vähendamiseks kavatseb president Barack Obama välja tulla nn rikaste maksuga.
Peamised aktsiaindeksid langesid esmaspäeval Ühendriikide turgudel ligi 2% võrra, kui investoreid ajas ärevusse kokkuleppe puudumine USA eelarvedefitsiidi vähendamise küsimuses ja jätkuv mure Euroopa riikide võlgade ja maksevõime pärast.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?