Euroala riikidele antud reitingukärpe hoiatusega püüab agentuur S&P survestada riike võlakriisile lahendust leidma, kommenteeris Soome rahandusministeeriumi majandusosakonna juhataja Jukka Pekkarinen YLE vahendusel.
15 euroala riigi seas sai hoiatuse sai ka tippreitinguga Soome.
„Tõenäoliselt üritatakse sel moel saata sõnumit nädala lõpus toimuvale Ülemkogule. S&P teatas, et otsus hoiatuse täideviimiseks või reitingu kärpimata jätmiseks tehakse tippkohtumise järel,“ ütles Pekkarinen, soovimata lähemalt spekuleerida, millised võiksid olla reitingu alanemise tagajärjed Soome majandusele. Ta ei usu, et üksi S&P otsus Soome reitingut alandada võiks valitsuse laenukulusid oluliselt suurendada.
„Üksikute otsuste mõju on suhteliselt väike. Turu reaktsiooni on raske ennustada. Mõju, kui see avalduma peaks, avaldub eelkõige pikaajaliste laenude intressimäärades. Tõenäoliselt jääb mõju tagasihoidlikuks ja ei kandu kuigivõrd edasi juba võetud laenude intressimääradesse.“
„Tippkohtumiseks valmistutakse täie tõsidusega. Pean üsna võimalikuks, et kohtumise otsused rahuldavad ka reitinguagentuure,“ ütles Pekkarinen.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Standard & Poor's võib teatada euroala riikide reitingukärbetest juba täna, teatasid WSJ-le kaks asjaga kursis olevat allikat.
Kui Euroopa Liit koosneb suhteliselt iseseisvatest riikidest, siis rahaliidus käsitletakse meid ühe tervikuna ja praegu on tegemist terve eurotsooni usalduskriisiga, rääkis majandusõppejõud Andres Arrak.
Reitinguagentuur S&P teatas esmaspäeval, et võtab vahetult enne sel nädala toimuvat ELi Ülemkogu võimalikuks langetamiseks vaatluse alla 15 euroala riigi – sealhulgas Eesti, reitingud.
Saksamaa ja Prantsusmaa juhid Merkel ja Sarkozy reageerisid S&P hoiatusele euroala reitingut alandada rahulikult ning oma plaane ei muuda.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.