Kui Euroopa Liit koosneb suhteliselt iseseisvatest riikidest, siis rahaliidus käsitletakse meid ühe tervikuna ja praegu on tegemist terve eurotsooni usalduskriisiga, rääkis majandusõppejõud Andres Arrak.
Reitinguagentuur S&P teatas esmaspäeval, et võtab vahetult enne sel nädala toimuvat ELi Ülemkogu võimalikuks langetamiseks vaatluse alla 15 euroala riigi – sealhulgas Eesti, reitingud. See tähendab 50:50 võimalust, et järgmise 90 päeva jooksul võib euroala riikide reiting alaneda.
„See on loogiline, sest meie võime ju klassi priimused olla ja see on muljetavaldav, aga praegu pole tegemist enam üksikute riikide usalduskriisi, vaid kogu eurotsooni usalduskriisiga,“ kommenteeris S&P teadet Arrak.
Arraku sõnul oleme eurotsooni otseselt ja tihedalt integreerunud ja selge on see, et meid vaadatakse nüüd kui tervikut. Kui Euroopa Liit koosneb suhteliselt iseseisvatest riikidest, siis rahaliidus käsitletakse meid ikkagi ühe tervikuna, lausus ta.
Lisaks on Arraku väitel paradoks selles, et kriisist väljatulekuks peavad ennast lõhki laenanud Euroopa riigid rakendama olulisi kasinusmeetmeid ja kulusid kärpima. See tähendab, et ees on näha majanduskasvu pidurdumist nulli peale või isegi miinustesse. Kuna Eesti on avatud majandusega riik ning vägagi sõltuv oma ekspordist, siis kui Euroopa läheb kulude kärpimise teed, hakkab ka Eesti üldine majanduse kasvutempo oluliselt langema, rääkis Arrak.
Kui agentuur peakski kärpima Eesti reitingut kahe pügala võrra, mõjutab see õppejõu sõnul väga otseselt investeeringute voogusid ning intressi, millega raha meie riiki tuleb. „Investor Londonis või Wall Streetil ei tule Eestisse lehti lugema ega inimesi küsitlema, tema vaatab oma investeerimisotsustes ikka riigi reitingut,“ põhjendas Arrak.
Seotud lood
Euroala riikidele antud reitingukärpe hoiatusega püüab agentuur S&P survestada riike võlakriisile lahendust leidma, kommenteeris Soome rahandusministeeriumi majandusosakonna juhataja Jukka Pekkarinen YLE vahendusel.
Standard & Poor’s hoiatas Saksamaad ja teisi euroala tippreitinguga riike võimaliku reitingukärpe eest seoses võlakriisi laienemise ja poliitiliste erimeelsuste pärast, kirjutab Financial Times.
LHV Panga majandusprognoos eeldab, et eurotsoon jääb püsima, kuid võlakriisi negatiivsed mõjud aeglustavad oluliselt Eesti majanduskasvu, ütles LHV investeerimispanganduse juht Erki Kert.
S&Pile paistab poliitika tegemine meeldivat - suvel tegelesid nad USA krediidireitinguga ja nüüd on järg eurotsooni käes, nentis Heido Vitsur Äripäeva palve peale S&P hoiatust euroala riikidele kommenteerida.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.