Jalgpallurite maksuskandaali ühe võtmelüli, Aivar Pohlaku kontrollitava OÜ Sport&Net Grupi majandusaasta aruannetest ilmnevad segased investeeringud ja teadmata päritoluga nõuded.
Sport&Net Grupp kuulub Aivar Pohlaku juhitavale MTÜ-le Jalgpalliklubi FCF (FC Flora). Käibe poolest üsna stabiilse, kuid valdavalt väikseid kasuminumbreid näidanud firma puhul tekitab enim küsimusi kinnisvarainvesteering 2008. aastast.
Ettevõtte bilanssi tekkis 2008. aasta lõpuks kuue miljoni kroonine kinnisvarainvesteering. Kinnistusraamat näitab Sport&Net Grupi puhul olemasolevate ja kehtetute omanduste all aga ainult ühte korteriomandit, mis registri andmetel soetati 2009. aastal ja mille soetamisele viitab ka firma 2009. aasta aruanne. Järelikult võis Sport&Net Grupp 2008. aastal soetada kinnisvara välismaale.
2009. aastal ostis Sport&Net Grupp eraisikult Andrus Kaursonilt korteri aadressile Viru tänav 9. Sama aasta aruandes märgiti kirjega "ostud ja parendused" kinnisvara soetusväärtuseks 2,6 miljonit krooni. Tänavu märtsis müüs korterit enampakkumisel kohtutäitur Priit Petter 205 tuhande eurose (3,2 miljoni kroonise) alghinnaga.
Täituri sõnul lahenes olukord siiski enne vara müüki ja ka registri andmetel kuulub korter jätkuvalt Sport&Net Grupile. Korterit koormab kinnistusregistri andmetel ligi kolme miljoni kroonine hüpoteek Swedbanki kasuks. Registris on toodud ka 885 tuhande kroonine hüpoteek korteri müünud Kaursoni kasuks.
Viimane ütles telefoni teel Äripäevale, et tema kasuks seatud hüpoteegi küsimus on lahendatud, hüpoteeki enam pole, ja et tegemist oli mingi muu, korteri müügiga mitteseotud tehinguga, mida ta täpsustada ei soovinud.
Sport&Net Grupp teenis eelmisel aastal 4,7 miljonit krooni (300 000 eurot) kasumit, mis on tunduvalt rohkem kui viimase seitsme aasta kasum kokku. Mullusest aruandest torkab silma, et ettevõtte bilanssi tekkis lühialiste nõuete ja ettemaksete reale ligi 5,4 miljoni kroonine summa, millest lõviosa on aruande lisas märgitud kui "muud nõuded" ja täiendavalt pole selle summa tagamaid selgitatud.
Eelmise aastaga võrreldavat kasumit teenis ettevõte viimati 2002. aastal ja ka siis pärines kasum muudest lühiajalistest nõuetest. Senistest ettevõtte majandustulemustest võib järeldada, et ettevõtet majandatakse pigem selliselt, et kasum on minimaalne.
Sport&Net Grupi pikaaegne juht ja suure osa Eesti jalgpallurite – teiste hulgas koondise kapteni Raio Piiroja – agent Tarmo Lehiste ei vastanud eile mobiiltelefonile ega reageerinud ka SMSile, kus Äripäev temalt intervjuud palus. Aivar Pohlak ütles SMSi teel, et ei suhtle Äripäevaga põhimõtteliselt.
Autor: Piret Reiljan, Aivar Hundimägi
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Aivar Pohlaku juhitav Eesti Jalgpalli Liit maksis kinni lõviosa 2020. aasta Euroopa meistrivõistluste finaalturniiri teleõigustest avalik-õiguslikku Eesti Rahvusringhäälingu eest, et ala parimal moel turundada.
Fredrikstadi ringkonnakohus määras kokkuleppemenetluse raames Raio Piirojale seoses maksupettusega 8 kuulise tingimisi vangistuse ning 100 000 euro suuruse maksunõude.
Norra politsei korraldas täna hommikul läbiotsimise Raio Piiroja endise tööandja Fredrikstadi vutiklubis ning vahistas klubi eksjuhid Morgan Anderseni ja Bjørn Jenseni.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.