Üha enam kasutavad petturid varastatud ja võltsitud Facebooki kontosid raha omastamiseks. Andmeturbefirma Kaspersky Lab annab nõu enda kaitsmiseks sotsiaalvõrgustikes.
Esiteks tasub veenduda, et inimene, kellega te vestlete, on tõepoolest see, kellena ta ennast esitab. Prooviga talle helistada või võtke ühendust tema sugulastega veendumaks, et ta tõepoolest viibib näiteks välismaal.
Ärge kunage avaldage oma pangarekvisiite veebis. Ärge aktsepteerige sõbrasooviavaldusi inimestelt, keda te ei tunne. Samuti installeerige oma arvutisse kahjurtarkvarakaitse, teatas Kaspersky Lab.
Samuti tasub aeg-ajalt salasõnu muuta. Valige keerulised salasõnad, mida on raske lahti muukida – nad peaksid sisaldama tähtede, numbrite ja erisümbolite kombinatsioone. Ärge kasutage sotsiaalvõrgustikes neid salasõnu, mida teistel saitidel. Kui teie teises veebikeskkonnas kehtiv salasõna muugitakse lahti, saavad kurjategijad ligipääsu ka teie sotsiaalvõrgustiku kontole.
Kaspersky Lab hoiatab, et viimasel ajal on küberkurjategijad hakanud üha enam kasutama sissemurtud Facebooki kasutajakontosid, püüdmaks nende kontode sõpru oma lõksudesse. Nendega püütakse teostada igasuguseid tehinguid – kahjurlinkide kasutamisest rahaülekannete teostamiseni petturite pangakontodele.
Kõnealune petuskeem pole uus, kuid just praegu on muutunud varastatud-hõivatud või võltsitud Facebooki kasutajakontode kasutamine väga levinud nähtuseks. Kaspersky Labi teatel on osad ettevõtted spetsialiseerunud võltskasutajakontode loomisele ja edasimüümisele kurjategijatele. Mida rohkem "sõpru" on võltsitud kasutajakontol, seda kõrgemaks kerkib müügihind, sest selle konto abiga võib haarata rohkem potentsiaalseid ohvreid.
Ka hoiatab Kaspersky Lab uue petuskeemi eest, mis Facebookis hoogsalt levib. Kurjategijad saadavad oma potentsiaalsetele ohvritele sõnumeid varastatud või võltsitud kasutajakontode alt, tehes näo, et neil on tekkinud mingi probleem. Näiteks teeskeldes, et on lennujaamas kinni jäänud ning neil on vaja raha tagasilennupileti ostmiseks. Või kirjutavad, et nende PIN-kalkulaator on rikkis ning paluvad ohvril "laenata" neile oma paroolid. See võib tunda olevat naljakalt banaalne, kui tegelikkuses toimib.
Seotud lood
Andmeturbefirma Kaspersky Lab eksperdid on viimasel ajal täheldanud aktiivsete tööotsijate pihta sihitud petuskeemide laiemat levikut võrgus.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.