Aeg on kirjutada kahest jaanuariga seotud efektist ning ühest kummalisest seosest. Üks neist on investeerimisstrateegia, mida nimetatakse Dow koerteks.
Aegade hämarusest eksisteerib investeerimisstrateegia, mida nimetatakse Dow koerteks (või peksupoisteks). Detsembri lõpu seisuga leitakse Dow Jonesi tööstuskeskmise 30 ettevõtte aktsia seast kümme suurema dividenditootlusega aktsiat, mida jaanuari alguses võrdse osakaaluga ostetakse ning hoitakse kuni aasta lõpuni, et siis korrata eelpooltoodud protseduuri, müües ära aktsiad, mis ei mahu kümne suurema dividenditootlusega aktsia sekka.
Teiseks populaarseks jaanuariga seotud investeerimisstrateegiaks on nn jaanuariefekti ärakasutamine. Ammusest ajast on täheldatud tendentsi, mille kohaselt kipub aktsiaturg tõusma 31. detsembri ja jaanuari esimese nädala vahelisel ajal. Täit kindlust ei ole, miks see kordub, kuid seda on enim seostatud maksukoormuse vähendamiseks aasta lõpus ette võetava kahjumis olevate aktsiate müügiga, mis ostetakse kohe uue aasta alguses tagasi.
Investeerimisalaste uudiskirjade jälgimise, üldistamise ja hindamisega tegelev Mark Hulbert hoiatas MarketWatchis investoreid, et need sellest efektist liiga pöördesse ei läheks. Ta ütles, et alati on ohtlik vähe teada.
Investorid kasutavad jaanuari tootlust nagu seapõrna ennustamiseks. Omaette teema on see, et ühel või teisel põhjusel omistavad investorid USAs jaanuarile ebaloomulikult palju tähtsust, luues seose, et kui jaanuaris aktsiaturg tõuseb, on sageli (ja mitte alati!) kogu aasta aktsiaturul positiivne.
Loe pikemalt tänasest paberlehest, vajadusel osta
päevapilet või telli
leht.
Seotud lood
Lõpuks väärib taas jõuluralli oma nime, kirjutab Hulbert Financial Digesti asutaja Mark Hulbert väljaandes MarketWatch.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.