Alexela Oili müügiarendusdirektori Aivar Räime hinnangul ei ole praegune kütuse hinnatõus kuidagi seotud kütuseaktsiisi kerkimisega, sest see muutus viimati 2010. aastal.
"Põhjused, miks kütusehind on taas tõusnud, on need, mis selle hinna nii üles kui alla liikumist alati mõjutavad. Praegu on järsult tõusnud mootorikütuste maailmaturuhinnad, see omakorda mõjutab meie sisseostuhindu," kommenteeris Räim, miks on kütuse hind purustanud taas rekordeid.
Ta lisas, et olulist rolli mängib ka valuutaturgudel toimuv, ehk praegu euro suhtes üha tugevnev dollar. "Kütuseturul on hinnamuutused alati ootamatud, kuna need on seotud väga erinevate maailmasündmustega. Sellised sündmused omavad mõju juba kütuse toormeturgudele ja sealt edasi liigub see mõju ahelana kuni lõpptarbijani," selgitas Räim.
Küsimusele, kui palju on pragune kütuse hinnatõus seotud kütuseaktsiisi kerkimisega, vastas Räim, et praegune kütuse hinnatõus ei ole kuidagi seotud kütuseaktsiisi kerkimisega. Kütuseaktsiis muutus viimati 01.01.2010.
Räime sõnul ei prognoosi nad marginaali tõusu selleks aastaks. "Arvestame sellega, et kütuste hinnad on tarbija jaoks väga kõrged, see omakorda pärsib tarbimist," märkis ta.
Räim märkis, et väga raske on kütuseturu osas midagi ette ennustada, kuna seda mõjutavad tugevalt ka erinevad maailmasündmused ja poliitilised arengud. "Siinkohal jääme endiselt sõltuma sellest, millised suunad valitsevad rahvusvahelistel toormeturgudel," sõnas ta.
Seotud lood
Tänane autokütuse hinnatase on liiga kõrge, kommenteeris Neste Eesti AS hinna kerkimist ajaloo rekordtasemele. Tulevikuks nad prognoose teha ei soovi.
Olerexi turundusjuhi Antti Moppeli sõnul pole selles, et Põhjamere Brent maksab üle 110 USD/bbl ja diislikütus üle 1000 USD/tonn midagi eriskummalist. Ootamatu on see, et keset talve on järsult tõusnud bensiini hind.
Eesti Statoili AS kommunikatsioonijuhi Jaanus Pautsi sõnul ei ole Eesti ainuke, kus kütuse hinnatõus toimus.
Uuel aastal jõustuv vilepuhuja kaitse seadus hakkab töötajaid, aktsionäre ja kliente ettevõtte väärkäitumisel kaitsma, kuid siiani valitseb segadus teavituste sisuga ning valesti teavitamisel võib rikkuda ärisaladust.