Rängast kriisist räsitud Kreekas valmistab inimestele ja apteekidele isegi aspiriini kättesaamine tõelist peavalu. Kuid asi on lihtsa aspiriini puudusest märksa tõsisem.
Ateena keskklassi eeslinnas apteeki pidav Mina Mavrou kulutab iga päev mitmeid tunde läbirääkimistele ravimitootjate, hulgimüüjate ja kolleegidega, et jahtida enda klientidele vajalikke ravimeid, kirjutab Bloomberg.
Elu päästvaid ravimeid nagu Sanofi vere vedeldaja Clexane ning GlaxoSmithKline'i astmainhalaator Flixotide on tihti farmatseutide arvutiekraanidel punased, mis tähendab, et neid ei ole laos või apteekrid ei saa vajadusele vastava koguse ravimit tellida.
"Kui me näeme punast, siis see ajab lihtsalt nutma," ütles Mavrou. "Olukord halveneb iga päevaga," lisas apteeker.
Kokku on Kreeka linnades üle 12 000 apteegi ja nüüd on need ettevõtted sattunud keeruka tarneprotsessi ohvriteks. Kohalik apteekrite liit teatab, et 500 enim kasutatavast ravimist umbes pooltest on puudus. Ja isegi kui ravim on saadaval, nõutakse arve tasumist koheselt, mis Kreeka puhul on harjumatu.
Londoni hügieeni ja troopilise meditsiini kooli professon Martin McKee kirjutas oktoobris, et finantskriisi tulemusel on riigis käärimas "Kreeka tragöödia", kus meditsiini kättesaadavus halveneb ja patsientide tingimused halvenevad.
"Oleks ebarealistlik eitada, et finantskriisi tõttu on avalikus sektoris mitmeid raskusi," kirjutas McKee artiklile vastuseks Kreeka tervishoiuministeeriumi kantsler Nicolaos Polyzos. "See aga ei õigusta praeguse situatsiooni kirjeldamist kui Kreeka tragöödiana," lisas ta.
Ravimite defitsiidil on mitmeid põhjusi. Üks peamine on see, et valitsus, kes määrab ravimite hinnad, on üritanud enda kulusid alla tuua, propageerides madalamaid ravimihindu. See on aga toitnud järelturgu ja pettunud ravimitootjad ja hulgimüüjad on läinud õnne otsima välismaale, kus ravimite hinnad on Kreeka omadest kõrgemad.
Riigi raske finantsolukord muudab asju ainult hullemaks. Hulgimüüjate ja apteekrite sõnul ei paku praegune süsteem piisavalt likviidsust, sest kohalikud ametivõimud viivitavad toetustega apteekidele, kes omakorda ei saa tarnijatele arveid õigeaegselt tasuda.
Euroopa ravimitootjate assotsiatsiooni peasekretäri Heinz Kobelti sõnul pole hulgimüüjatel lihtsalt piisavalt raha enam, et apteekidele panka mängida.
Autor: Fredy-Edwin Esse, California
Seotud lood
Euroopa peab kaaluma kõiki alternatiive euro päästmiseks, sh lubama riikidel ühisrahatsoonist lahkuda, ütles Slovakkia rahandusminister.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.