Ben Bernanke ega teised USA Föderaalreservi juhid ei näinud kinnisvarakrahhi ette, selgub eile avaldatud protokollist.
Föderaalreservi ametnikud olid liiga optimistlikud kinnisvaraturu ohtudest finantsturgudele 2006. aastal. Kinnisvaramulli lõhkemine viis aga USA majanduse sügavaimasse langusse peale Suurt Depressiooni ning päästis valla panganduskriisi, mille tagajärjel langesid Wall Streeti suurpangad nagu Lehman Brothers ning Bear Stearns, kirjutab Reuters.
Kuus kuud enne kui esimesed mõrad Ameerika finantssüsteemi hakkasid tekkima, oli Föderaalreserv suuresti teadmatusest majandust ootavatest ohtudest.
„On ebatõenäoline, et kinnisvaraturu kasv on rööbastelt maha jooksnud,” ütles Ben Bernanke 2006. aasta märtsis. Bernankele oli see esimene kohtumine Föderaalreservi esimehena.
Hiljem samal aastal kui kinnisvaraturu hinnad jätkasid langemist, arvasid ametnikud, et hullem on möödas.
„Leidub julgustavaid märke sellest, et eluasemeturg võib stabiliseeruda. Seda toetab hiljuti hüpoteegi intressimäärade langus,” ütles Janet Yellen, Föderaalreservi ametnik 2006. aasta detsembri kohtumisel.
Selleks ajaks olid olemasolevate eluasemete müük langenud 10% 2005. aasta septembri tipust. Tegelikkuses oli see alles algus palju järsemale kukkumisele. Viis aastat madaleseisus olemisega kukkus müük rohkem kui poole võrra.
Taastumine on siiamaani olnud vaevaline ning aeganõudev. Töötuse määr püsib 8,5% peal, mis on küll allpool 2009. aasta oktoobri 10% tippu, kuid kaugel neljast protsendist, mis oli enne eluasemeturu krahhi.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.