Mis puudutab investeerimist väike- ja keskmise suurusega ettevõtete (SMEd) riskikapitali, siis nende finantseerimises võiksid pensionifondid osaleda näiteks Arengufondi juurde loodud allstruktuuride kaudu, ütles Danske Capitali fondijuht Martin Hendre päevaküsimusele vastates.
Tänane päevaküsimus kõlas: Mis paneks rohkem investeerima kohalikesse ettevõtetesse.
“Pole ühte imerelva, mis järsult aitaks kohalikke kapitaliturge elavdada, kõik nimetatud faktorid on omavahel koosmõjus,” märkis Hendre. Konkreetselt on tema sõnul kohalikul börsil noteeritud instrumentide puhul praegu väga piiratud võimalused, seda nii emitentide arvu, sektoripaiknevuse kui ka nende käibe ja likviidsuse tõttu.
"Olukorda parandaks selliste ettevõtete börsile tulek, mis ärataksid rahvusvaheliste institutsionaalsete investorite tähelepanu. Eestis on praegu peamisteks kandidaatideks riigiosalusega suurettevõtted nagu Eesti Energia,” uskus ta. Samas on tema sõnul iseküsimus, kas nende noteerimine on Eesti laiemaid huvisid arvestades mõistlik.
Hendre rääkis veel, et kohalike kapitaliturgude aktiivsuse puhul on lisaks regulatsioonidele ning kohalike institutsionaalsete investorite osalushuvile olulised ka riigi majanduse suurus, tema rahvusvaheline kuvand, samuti kohalik äri-, juhtimistavade ja sell-side ning private-equity investeerimispanganduse tase.
Seotud lood
Otseinvesteeringutena võiksime kaaluda investeerimist Tallinna börsil noteeritud investeerimisjärguga võlakirjadesse ja ahvatlevad oleksid kindlasti riigiettevõtete võlakirjad, ütles Nordea pensionifondide fondijuht Olli Heikki Enqvist päevaküsimusele vastates.
Tallinna aktsiaturu käive jäi möödunud aastal enam kui 15-aastase börsiajaloo madalaimaks.
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.