Tartusse planeeritav muuseum pannakse 10-20 aasta pärast kohe kindlasti kinni, sest tulu pole loota ja on vaid suured kulud, kommenteeris Eesti Rahva Muuseumi (ERM) uue hoone rajamist ASi Mainor juhatuse esimees Ülo Pärnits.
„Mina suhtun nendesse asjadesse üpris negatiivselt. Asi on ju selles, et kunagi hakatakse arvestama, kui suured on hoone ülalpidamise kulud ja missugused on tulud,“ sõnas Pärnits. Tartusse Raadile planeeritav muuseum pannakse Pärnitsa arvates 10-20 aasta pärast kohe kindlasti kinni.
„Niisugune muuseum on vajalik, aga pole mõtet siduda see lihtsalt ajaloolise kohaga ja ehitada lõpuks põllu peale, kus külastatavus on äärmiselt madal. Seal ta ei täida oma funktsiooni, ei too tulu, kuid projekti kulud on väga suured,“ märkis Pärnits, kelle hinnangul tuleks muuseum ehitada pealinna või kusagile mujale, kus on tagatud külastatavus ja funktsiooni täitmine.
Lisaks tõi Pärnits näiteks kunstiakadeemia, mille peaksid tema meelest valmis ehitama investorid ja ülikool võiks olla lihtsalt rentnik. „Nii tuleb tänapäeval asju ehitada. Peame ühiskonnas hakkama mõtlema, kas need investeeringud ära tasuvad,“ sõnas ta.
„Sõidan tihtipeale mööda Narva maanteed linna ja vaatan Tallinna Ülikooli uut ehitamisel olevat hoonet. Mul on küll selline tunne, et keegi pole kunagi arvutanud, kas see investeering ennast ära tasub,“ lausus Pärnits.
Majanduselus on Pärnitsa kinnitusel paratamatu ja määrav see, et midagi ei tehta enne, kui on läbi arutatud, kas see tasub pikas perspektiivis ära. Ilmselt hakkab Eesti ühiskond järjest enam selle teemaga kokku puutuma, sest näiteks koolid jäävad juba tühjaks, arvas Pärnits.
„Ühiskond ei suuda neid kulusid kanda. Me ju kogu aeg räägime, et meil ei jätku raha tervishoiule ega haridusele,“ imestas ta.
Euroopa Komisjon teatas reede õhtul Eesti Rahva Muuseumile, et nad ei anna raha uue hoone ehitamiseks Tartusse Raadile. Nüüd hakkab Eesti riik otsima võimalusi, kuidas vanas vääringus üle miljardi krooni maksma mineva hoone ehitamist ise rahastada. Äripäev küsis ettevõtjatelt, kas nemad peavad õigeks ERMi rajamist Eesti maksumaksja raha eest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti Rahva Muuseumi uue hoone ehitamiseks, sisustamiseks ja näituste rajamiseks on vaja investeerida kokku ligi 78,5 miljonit eurot.
Valitsuse lubadus Eesti Rahva Muuseum maksumaksja raha eest igal juhul valmis ehitada pole ratsionaalne, vaid pigem emotsionaalne ja populistlik.
Raudbetoonelementide tootja TBM ASi juht Jaan Luts peab Eesti Rahva Muuseumi (ERM) uue hoone rajamist oluliseks ja tema arvates on seda võimalik osaliselt rahastada laenurahaga.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.