Varem Eesti Keskerakonna ridadesse kuulunud politoloog Peeter Taim ütles, et kolmes parlamendierakonnas käärib silmnähtavalt, suurematest ning inetutest lahkhelidest on praegu vabad üksnes sotsid.
Kui Taim veel noor politoloog ja erakonna liige oli, arvas ta enda sõnul, et Eestile polegi üle kahe erakonna vaja. "Minu unistus läks peaaegu täide," kommenteeris ta samas. Riigikokku on jäänud vaid neli erakonda, milleks on Reformierakond, IRL, Eesti Keskerakond ja Sotsiaaldemokraatlik erakond. Ühtlasi on õhuke poliitiline kultuur hakanud väljenduma selles, et isegi parteisisesed otsused tehakse väga kitsas ringkonnas, lihtsatest erakonna liikmetest mööda minnes.
IRLi puhul tekib praegu Toomlal kaks arvamust. "Kaldun arvama, et 60 lahkujat ja teised, kes tahavad erakonnast ära minna, teevad seda sellepärast, et ei saavutanud kongressil oma tahtmist. Aga see on pealiskaudne arvamus," märkis ta.
"Kuna lahkujate näol on tegu tarkade ja haritud inimestega, kaldun arvama, et siiras pole just erakonna esimees," kommenteeris Taim erakonnajuhi Urmas Reinsalu etteheiteid, et lahkujad ei käinud temaga eelnevalt rääkimas. "Tagatuppa mineku protsess on käinud juba pikemat aega. Erakonnad ei tee lihtliikmetest enam välja," lisas Taim.
"Arvestades, et nad (60 avalikult lahkunut) on aktiivsed inimesed, nad jonni ei jäta," prognoosis Taim. "Tekib uus rahvuslik-konservatiivne jõud, mis hakkab tegelema eelkõige hariduse, rahvus- ja keeleküsimustega, aga võibolla ka integratsiooniga."
Taim avaldas arvamust, et MTÜ Vaba Isamaaline Liit võib ühel hetkel muutuda erakonnaks, aga see ei toimu väga kiiresti. "Soovin neile jõudu ja jaksu, et kõigepealt oleks debatt, arutelud ja siis ühine otsus," sõnas ta.
Taim märkis, et Eestis pole olukord enam endine. Kui varem tulid tänavatele meelt avaldama venekeelsed noored, siis nüüd on tänavatele läinud ka Eesti noored, kes avaldasid meelt ACTA vastu. "Ma ei taha öelda, et siin on Araabia kevad, kuid on toimunud suur murrang," ütles politoloog.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.