Kreeka riigivõla agentuuri praegune juht ja tema eelkäija on avaldanud Goldman Sachsi salalaenu detailid, mis aitasid riigil peita kasvavat võlakoormat, et vastata Euroopa Liidu nõuetele.
2001. aastal, mil tehing sõlmiti, võlgnes Kreeka riik pangale 600 miljonit eurot rohkem kui 2,8 miljardit mida oli laenatud, ütles Papanicolaou, kes võttis 2005. aastal Kreeka riigivõla agentuuri juhtimise üle. Selleks ajaks oli tehingu hind – tuletisinstrument, mis aitas laenu varjata, kahekordistunud 5,1 miljardi euroni.
„Goldman Sachsi tehing on näide kahest patustajast,” ütles Sardelis, kes töötas Kreeka Riigivõla Agentuuris aastatel 1999-2004.
Goldman muutis ajalooliste vahetuskurssidega Kreeka võla, mis oli võetud dollarites ja jeenides, eurovõlaks. Selleks mõtles pank välja võlavahetustehingud, milleks kasutati ka turuväliseid intresse.
„Goldmanile tundus see olevat väga tulus tehing,” ütles Londonis asuva Devon Capital LLP partner Saul Haydon Rowe.
Pank ei ole kommenteerinud palju ta võlavahetustehinguga teenis.
„Kreeka kasutas vahetustehingut, et vähendada oma riigivõla suhet sisemajanduse kogutoodangusse, sest paljud riigid peavad vastama Maastrichti kriteeriumile,” ütles Goldmani Londoni haru pressiesindaja Fiona Laffan.
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.