Saku Õlletehase tegevjuht Margus Kastein rääkis tänasel Tööandjate Keskliidu konverentsil „Tuulelohe lend“, et igal kriisil on lõpp ja sealt väljuvad ettevõtted, kes investeerivad kriisi ajal inimestesse ja tehnoloogiasse.
"Kriis tuli šokina ja paanikana ning tekkis arusaamatus, mida tegema peab. Mingil hetkel numbreid vaadates olid nad kukkumas. Kriisid tulevad ja lõpevad ootamatult," rääkis Kastein.
Kui olukord pole hea, siis esimene kulu, mille pealt inimesed kokku hoiavad, on väljas söömine ja joomine.
Saku Õlletehas hindas kriisi olukorras inimesi ning paljud inimesed pidid töölt ära minema, nad muutsid ka tööülesandeid. "Kriis liitis ning pani rohkem tegelema inimestega ja nende ülesannetega," selgitas Kastein.
Tema sõnul kriisi ajal oli kõige ootamatum see, et tarbijad muutsid on harjumusi. "Headel aegadel ei vaadatud hindu ja me tõstsime, sest tarbija oli nõus selle kinni maksma. Rasketel aegadel läheb tarbija odavama toote peale," lausus Kastein.
Saku Õlletehase kogumüügist moodustab 50% läbi hinnakampaaniate, kuid buumiajal oli see 5%.
Ta soovitas teha ülevaate ning hinnata, kuhu tarbija liigub headel ja halbadel aegadel. "Kolleegid välisriikidest räägivad, et kui tarbija on läinud odavama toote peale, siis headel aegadel ei pruugi ta sealt välja tulla," märkis ta.
Kastein mainis, et kriisi ajal tuleks olla ettevaatlik eelarvete külmutamisega, sest kasvufaasis võib see kalliks maksma minna.
Kriisi õppetund oli Saku jaoks see, et nad on leidnud võimalusi oma tooteid eksportima hakata. Hetkel ekspordib ettevõte 50% omatoodangust. "Iga teine pruk omatoodangust läheb välismaale. Me panustasime tehnoloogiasse," märkis ta.
"Meil on küsimus mitte lisandväärtuses, vaid ellujäämises, sest konkurent käib ka sõsar- ning emaettevõttega," nentis Kastein.
Seotud lood
Euroopa komisjoni asepresidendt ja transpordivolinik Siim Kallas ütles tööandjate keskliidu konverentsil „Tuulelohe lend“, et streik on kahtlemata üks reaalsuse paratamatu osa, mis on terav relv ja peaks jääma viimaseks võimaluseks.
Danske Banki vanemanalüütik Lars Christensen soovitus Eestile oli säilitada läbipaistev maksusüsteem.
Teadus-ja hariduseminister Jaak Aaviksoo tänas õpetajaid, kes streikisid, sest tänu neile sai ta aru, et koolireform on möödapääsmatu.
Sampo Panga juht Aivar Rehe rääkis tööandjate keskliidu konverentsil "Tuulelohe lend 2012", et kõik kriisi ohud ei ole veel maas ning pangad peavad olema ettevaatlikud.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.