Sel nädalal kogunevatel euroala rahandusministritel tuleb euroala abifondide tulejõud tõsta vähemalt triljonile eurole, ütles Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni OECD peasekretär Angel Gurria.
Euroala päästefondid pole oma praeguses mahus piisavad, et turgude usaldust taastada, ütles Gurria. Piisavalt tugev tulemüür on vajalik, et anda liikmesriikidele aega reformide läbiviimiseks, Euroopa majanduskasvu kiirendamiseks ja konkurentsivõime tõstmiseks.
„Ehkki pole kindel, et fonde kunagi sellises mahus vaja läheb, aitab usutava tulemüüri olemasolu usaldust taastada,“ nendib OECD täna avaldatud ülevaade Euroopa majandusest.
OECD kordas täna oma novembrikuist prognoosi, mille järgi euroala majandus kasvab tänavu 0,2% ja tuleval aastal 1,4%. Euroopa Keskpank kärpis sel kuul oma prognoosi, ennustades euroala tänavu 0,1% majanduslangust.
Euroopa Keskpangal soovitab OECD kaaluda veelgi likviidsuse lisamist ja intressimäärad all hoida, kui võlakriis peaks uuesti ägenema ja niigi nõrga majanduskasvu ohtu seadma.
„Meetmed, mida on juba rakendatud eelarvedistsipliini parandamiseks, likviidsuse lisamiseks ja majanduskasvu ergutavate reformide elluviimiseks – eelkõige Kreekas, Itaalias, Portugalis ja Hispaanias – on oluline samm majanduskasvu väljavaadete paranemise suunas, kuid lahendamist ootavad probleemid on jätkuvalt väga suured,“ ütles Gurria pressiteate vahendusel.
Tasakaalust väljas majandus, eelarved ja pangandus on viinud olukorda, kus pangad on nõrgad, tööpuudus kõrge ja majanduskasv aeglane.
OECD ülevaade kutsub üles ambitsioonikatele reformidele kaupade ja tööjõu turul, maksusüsteemides ja hariduses, et taastada konkurentsivõime, ergutada kasvu ning vähendada visalt kõrgel püsivat tööpuudust. Eriti kõrge tööpuudus valitseb noorte seas.
Suur kasutamata potentsiaal on ühisturul. OECD nendib, et mitmed rahvusriigi tasandil erinõuded, paindumatus ja ELI tasandil kehtestatud reeglite mittetäitmine pärsivad piiriülest ettevõtlust ja töökohtade loomist, õõnestades ELi konkurentsivõimet. Kiiresti on vaja edasi liikuda teenuste turu avamisega. Raport kutsub igat liikmesriiki üles tuvastama need tõkked, mis ei lase sellel ELi 500 elanikuga ühisturust täit kasu saada.
Raport nendib, et ELis on üle 24 miljoni töötu, kuid sellest hoolimata tunnistavad pea kõik liikmesriigid oskustööjõu nappust mitmetel alualadel. Tööjõu liikuvus Euroopa piires on tagasihoidlik.
OECD nimetab ka vajadust radikaalselt ümber vaadata finantssektori reguleerimine ja järelevalve. Euroopa vajab tõhusat süsteemi kriiside lahendamiseks. Ning ülemäära tihedad sidemed kodumaiste pankade ja valitsuste vahel ei saa samal moel jätkuda.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Maailma juhtivate tööstusriikide G7 majanduskasv küll toibub mõnevõrra 2012. aasta esimesel poolel, kuid majanduse taastumine on väga hapral alusel ning jätkub Põhja-Ameerikas ja Euroopas väga erinevas tempos, teatas OECD.
Euroala riigid on valmistumas kokkuleppeks, mille järgi euroala päästefondide maht ehk n-ö tulemüür kerkiks vähemalt aasta jooksul 940 miljardile eurole, et vältida kriisi levikut.
Euroopa Keskpanga massiivsed rahasüstid pangandussüsteemi ei ole veel jõudnud ettevõtete ja majapidamisteni, küll aga on need aidanud liikmesriikide valitsusi ning meeleolusid turul optimistlikumaks muutnud, näitab Euroopa Keskpanga värske statistika.
Muu maailm ei kiirusta oma raha Euroopa toetamiseks välja panema, ehkki euroala võlakriis on suurim risk kogu maailma majanduse väljavaadetele – enne nõutakse Euroopalt endalt oma tulemüüride tugevdamist.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.