Euroopa Parlament võttis neljapäeval, 29. märtsil vastu määruse, millega muudetakse börsiväliste tuletisinstrumentidega kauplemine turvalisemaks ja rohkem läbipaistvaks, teatas parlamendi pressiteenistus.
Laialt levinud hinnangu järgi oli tuletisinstrumentidega kauplemisel oma osa globaalse finantskriisi tekkes. Määruse eelnõus leppisid parlamendi ja nõukogu läbirääkijad esialgselt kokku 9. veebruaril.
Kliirimine muutub kohustuslikuks
Määruse kohaselt peab börsiväliste tuletisinstrumentide lepinguid kliirima kesksete vastaspooltega (central counterparties - CCP), et vähendada niimoodi vastaspoole krediidiriski.
Läbirääkimiste tulemusel lisati nõue, et kõikidest tuletisinstrumentide lepingutest tuleb teavitada keskseid andmekogusid või "kauplemisteabe hoidlaid", kus avaldatakse kõik kõlbulikud tuletisinstrumentide klassid. Nii saavad kauplejad parema turuülevaate.
Euroopa Väärtpaberijärelvalve saab suurema võimu
Euroopa Väärtpaberijärelvalve Amet (European Securities and Markets Authority) teostab järelvalvet kauplemisteabe hoidlate üle ja tal on õigus registrikandeid lubada või eemaldada.
Parlamendi läbirääkijad suurendasid Euroopa Väärtpaberijärelvalve Ameti rolli ning muutsid ameti jaoks lihtsamaks tegevusloa väljastamisest keeldumise ELi siseturul tegutsemiseks mõne konkreetse keskse vastaspoole jaoks. Samuti on ametil otsustav sõnaõigus vahendajana riiklike asutuste omavahelistes vaidlustes kesksete vastaspoolte tegevuse üle.
G20 tippkohtumisel 2009.a.septembris Pittsburghis lepiti kokku, et kõik standarditud börsivälised tuletislepingud tuleks arveldada keskse vastaspoolega 2012. aasta lõpust alates ning et börsiväliste tuletislepingute kohta tuleb andmed saata kauplemisteabe hoidlatele. See toimus umbes aasta pärast seda, kui varises kokku Lehman Brothers, suurim tegija börsiväliste tuletisinstrumentidega kauplemise turul. 2009.a. hinnati selle turu väärtuseks umber 425 triljonit eurot. Seadus jõustub 20 päeva pärast selle avaldamiste EL ametlikus teatajas.
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.