Naftaturul on pingelised ajad. Iraan jätkab hindade survestamist ja iga kord, kui tuleb mõni oodatust parem uudis majanduse kohta, näivad naftahinnad sellest kohe vedu võtvat. Kuid kõrged hinnad on lääneriikidele probleem, see võib takistada majanduse taastumist.
Näiteks 2. aprilli kauplemispäev USA aktsiaturgudel. Börsipäev algas miinusega, kuid pärast uudist, et märtsis kasvas tehaste tootmisaktiivsus oodatust rohkem, vahetasid aktsiaindeksid punase rohelise vastu ja sama tegi ka nafta hind. Kui börside tõus jäi alla protsendi, siis nafta hind tõusid mitu protsenti. Kuigi nafta hind on viimastel kuudel kaubelnud teatavas vahemikus, on selliseid reaktsioone majandusuudistele olnud ka varem.
Ameerika ja Euroopa majandus kasvavad erineval kiirusel. Kui üle Atlandi laekuvad mitme aasta parimad majandusnäitajad, näib Euroopas olukord olevat vastupidine. Näiteks kasvas märtsi euroala töötus kõrgeimale tasemele alates rahaliidu loomisest. Ka Hiina majandus pakub vastandlikke märke: märtsis küll tarbimine kasvas, kuid tootmine näitas 5 kuud järjest langust.
Globaalse majanduse pilt sõltub sellest, millisest nurgast seda vaadata. Kui Iraan maailmamajandust ei survestaks, kas siis langeks toornafta hind alla 100 dollari barrel? IMF on hoiatanud, et maailmamajanduse suurim probleem on kõrge nafta hind. Kuna Iraani tõttu püsib nafta hinda kõrgel ja iga oodatust parem majandusuudis ainult tõstab hindu, on head uudised praegu globaalsele majandusele halvad.
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.