Rahandusminister Jürgen Ligi ütles valitsuse pressikonverentsil, et valitsus kiitis heaks riigieelarve strateegia, kavandades 2013. aastaks eelarve struktuursesse ülejääki viia.
See ei tähenda suurt hulka vaba raha, eesmärk on hakata reserve taastama. "Eelarve on endiselt pingeline," ütles Ligi. "Kriis on õpetanud, et tuleb olla ettevaatlik," lisas ta.
2016. aastaks on valitsus struktuurse ülejäärgi eesmärgiks seadnud 1% SKPst. "See näitab vastutustundlikkust, mitte liigset ettevaatlikkust," ütles Ligi.
Rahandusministri sõnul on majandus saavutanud stabiilse kasvu olukorra ning on lähenemas võimetekohase kasvu tempole.
Nominaalsesse ülejääki jõuaks eelarve 2014. aastal, see on algsest plaanist aasta hiljem.
See peegeldab ühekordseid tegureid ning teisalt halvenenud keskkonda, kommenteeris Ligi, lisades, et Eesti on sellest hoolimata igasuguste normide järgi väga konservatiivses positsioonis. Konservatiivsusust eelarve planeerimisel väljendab eelkõige struktuurne eesmärk.
„Meie hoiak on pikaajalisele struktuursele ülejäägile,“ ütles Ligi. „Tagasihoidlikule, kuid siiski ülejäägile.“
Seotud lood
Äripäeva hinnangul pole sotsiaalkulutuste suurendamine pea pooleni eelarve mahust õigustatud, eriti kui pikalt plaanitud vajalike reformide elluviimine on põhjendamatult veninud.
Rahandusminister Jürgen Ligi tutvustas ministeeriumi uut majandusprognoosi, mis ennustab sel aastal majanduskasvu 1,7% ning tuleval aastal 3%.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.