Rahandusminister Jürgen Ligi tutvustas ministeeriumi uut majandusprognoosi, mis ennustab sel aastal majanduskasvu 1,7% ning tuleval aastal 3%.
„Võis karta ka hullemat,“ kommenteeris rahandusminister Jürgen Ligi uut prognoosi valitsuse pressikonverentsil, tuues põhjuseks tumedaid meeleolusid Euroopas ja arenenud turgudel, mis otseselt Eestit mõjutavad.
Võrdluseks ennustas varem oma prognoosi avalikustanud Euroopa Komisjon Eestile tänavu majanduskasvu 1,2% ja eurotsoonile tervikuna langust.
„Praegu võib öelda, et see 1,7 on juba natukene rõõmsam noot, sest et Euroopa majandus selgelt näitab stabiliseerumise meeleolusid,“ ütles Ligi.
Peamine põhjus, miks rahandusministeerium oma selle aasta prognoosi 3%lt 1,7%-le alandas, oli Ligi sõnul olukord Euroopa majanduses. Ja seda mitte üksnes eurotsoonis vaid ka Eestile olulistel eksporditurgudel nagu Rootsis.
Seniste prognoosidega võrreldes on enim halvenenud just ekspordinumbrid. Küll aga on kosumas sisenõudlus, nii investeeringud kui tarbimine, ütles Ligi.
Ligi sõnul tuleb prognoose vaadelda silmas pidades konteksti, kus Eestil on seljataga algselt prognoositust tunduvalt kiirem kasv.
"Oleme läbi elanud kiire hõive kasvu ja tööpuuduse languse ja see protsess ei saa sellises tempos jätkuda, kui väliskeskkond nii pessimistlikuks on muutnud," ütles Ligi.
Positiivsed tendentsid siiski jätkuvad - tööpuudu jätkab langust.
"Aasta teine pool on rõõmsam," ütles Ligi trende kommenteerides. "Järgmine aasta on optimistlikum."
Inflatsioon aeglustub tänavu 3,3%le ja aeglustumine jätkub. Jätkub palga reaalkasv nii sel kui järgmisel aastal.
Täpsemad detailid avalikustab rahandusministeerium tuleval nädalal.
Seotud lood
Rahandusminister Jürgen Ligi ütles valitsuse pressikonverentsil, et valitsus kiitis heaks riigieelarve strateegia, kavandades 2013. aastaks eelarve struktuursesse ülejääki viia.
Täna avaldatud värskes majandusprognoosis nendib Euroopa Komisjon, et Eesti majanduse väljavaated on oluliselt süngemaks muutunud.
Rahandusministeeriumi prognoosi järgi näitab Euroopa majandus stabiliseerumise märke, mis lubab ka Eestile püsivat majanduskasvu.
Kui läinud aasta detsembris prognoosis Nordea panga peaökonomist Annika Winsth Rootsi majandusele selleks aastaks n-ö nullkasvu, siis eile avaldatud prognoosi järgi on oodata 0,3% suurust SKP langust.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.