Tarbijahinnaindeks kasvas aprillis kuu varasemaga võrreldes 0,3% ning eelmise aasta aprilliga võrreldes 4%. Enim andsid hinnatõusu elektri ja soojuse kallinemine.
Kaubad olid 2011. aasta aprilliga võrreldes 3,0% ja teenused 5,9% kallimad.Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta aprilliga võrreldes tõusnud 10,9% ja mittereguleeritavad hinnad 1,7%.
2011. aasta aprilliga võrreldes mõjutasid indeksit kõige rohkem eluasemele tehtavad kulutused, mis andsid kogutõusust peaaegu poole. Sellest omakorda ligi 80% andis aastataguse ajaga võrreldes 14% kallinenud elekter, soojusenergia ja küte. 13,7% kallim mootorikütus andis kogutõusust ligi viiendiku. Mulluse aprilliga võrreldes on toidukaupadest enim kallinenud munad (45%) ning suitsu- ja soolakala (14%). 2012. aasta aprillis oli kartul 62% ja värske köögivili viiendiku odavam kui aasta varem.
Kanamunade hind jõudis aprillis viimaste aastate kõrgeimale tasemele. Tagasivaates viimasele viiele aastale oli eelmine kõrgpunkt 2008. aasta märtsis. Seejärel hinnad langesid, tegid läbi mõningase tõusu 2010. aasta keskel, langesid jälle ning püsisid väiksemate tõusude ja langustega suhteliselt madalal tasemel käesoleva aasta alguseni, mil algas kiire hinnatõus. Võrreldes eelmise kõrgpunktiga 2008. aasta märtsis olid kanamunad 2012. aasta aprillis 12% kallimad.
Märtsiga võrreldes olid aprillis tarbijahinnaindeksi suurimateks mõjutajateks toit ja mootorikütus, mis kumbki andsid kogutõusust üle kolmandiku. Toiduindeksile avaldasid enim mõju kuuga 22,6% kallinenud munad, 3,9% odavnenud köögivili ning 1,5% kallinenud liha ja lihatooted. Mootorikütus oli 1,8% kallim kui eelmisel kuul. Suuremad muutujad olid veel 28% odavnenud paprika ja 18% kallinenud porgandid.
Märtsis kallinesid hinnad veebruariga võrreldes 1 ja aastataguse märtsiga võrreldes 4,4% võrra.
Autor: 1321-aripaev
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tarbijahinnaindeksi muutus oli märtsis võrreldes veebruariga 1,0% ning võrreldes eelmise aasta märtsiga 4,4%.
Kui viimase aja kiire palgakasv ei alane, võib see pidurdada ka inflatsiooni aeglustumist, leiab Eesti Panga ökonomist Martin Lindpere.
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.