Enne kui ei ole sõlmitud tuumajaama ehituslepingut, ei saa rääkida ka kogu projekti maksumusest, teatas Eesti Energia tuumaenergeetika osakonna juhataja Andres Tropp.
"Nii kaua, kui ehituslepingut ei ole sõlmitud, nii kaua kui kõiki projekti elluviimiseks vajalikke seadusi pole vastu võetud, enne seda öelda, kui palju see maksab, see on täiesti võimatu," rõhutas Tropp. "Need numbrid, mis on välja käidud, väljendavad eelkõige Leedu valitsuse visiooni. Meie nende numbritega ei opereeri. Meie lähtume sellest, mida suudetakse läbirääkimiste käigus fikseerida, ja täna ei ole läbirääkimised lõpetatud."
Täna kiitis Leedu valitsus heaks Visaginase tuumajaama lepinguprojekti, mille kogumaksumuseks võiks kujuneda 5 mld eurot ja mille kohaselt hakkaks Eestile kuuluma 22%. Leedule endale kuuluks 38%, Lätile 20% ja Jaapani firmale Hitachi 20%.
Tropi sõnul arvestab Leedu valitsus küll mingisuguste indikatsioonidega, mis talle on ette pandud, aga need ei pruugi päeva lõpus pädevad olla. Samas ütles ta, kui siiski peaks tuumajaama ehitus 5 mld eurot maksma minema, siis peaks Eesti projekti sisse panema ka oma osaluse suurusega võrdes summa ehk 22%. Varasemalt ongi räägitud umbes miljardist eurost, mis vastab väljatoodud numbritele.
"Minu hinnang on see, et väga palju rasket tööd on veel tegemata, ja enne kui see töö ei ole tehtud, ma hea meelega ei spekuleeriks, millised lõplikud kokkulepped olla võiksid ja millal võiksid need saada lõplikult läbiräägitud," toonitas Tropp.
Tropp pidas teoreetiliselt võimalikuks, et 2015. aastal võiks ehitus pihta hakata. "Leedu parlament peab võtma mingi seisukoha selle projekti osas ja ega investorid saagi enne midagi otsustada, kui ei ole parlamendi seisukohta," märkis ta. Seimi otsus võiks Tropi sõnul tulla juuni lõpus.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Leedu valitsus kiitis heaks lepinguprojekti, mille kohaselt hakkaks uuest Visaginase tuumaelektrijaamast kuuluma Eestile 22%.
Kui Eesti peaks ühel hetkel otsustama suures Leedu tuumajaama projektis osalemise, siis oleks see meie jaoks Leedus väljaehitatud infrastruktuuri ja tuumaelektritootmise traditsiooni tõttu perspektiivikam, kui asuda enda oma ehitama, ütles peaminister Andrus Ansip täna valitsuse pressikonverentsil ajakirjanike küsimustele vastates.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.