Kui Eesti peaks ühel hetkel otsustama suures Leedu tuumajaama projektis osalemise, siis oleks see meie jaoks Leedus väljaehitatud infrastruktuuri ja tuumaelektritootmise traditsiooni tõttu perspektiivikam, kui asuda enda oma ehitama, ütles peaminister Andrus Ansip täna valitsuse pressikonverentsil ajakirjanike küsimustele vastates.
"Seal on olemas inimesed, kes on olnud tegevad tuumaelektri tootmisega ja seetõttu on meie niisugune eelduslik eelistus osaleda Leedu tuumaprojektis ja saada Visaginasest tulevikus umbes 300 megavatti elektrit selleks, et oma turuvajadusi katta," täpsustas Ansip. "Aga põhimõtteliselt meil on ka teisi võimalusi selle 300 megavati katmiseks."
Ka märkis Ansip, et Eesti jaoks on kindlasti märksa odavam osaleda suuremas projektis kui ehitada omale iseseisev tuumaelektrijaam. "Ega Pakri jaama ehitamine ei ole nüüd tänavune või järgmise aasta plaan, see on märksa pikemaajalisem plaan," jättis ta siiski võimaluse Eesti enda tuumajaama ehitusest.
Keskkonnaminister Keit Pentus täiendas, et kindlasti ei ole olemas otsust selle kohta, kui Eestisse peaks tulema tuumajaam, et see rajataks ilmtingimata Pakrile. Alles pärast keskkonnalaseid analüüse saaks öelda, mis see kõige sobivaim koht oleks ja alles siis saaks otsustada, kas Eestisse tuumajaama ehitada või mitte.
Tuumajaama küsimus sai alguse sellest, millal ikkagi riik otsustab Leedusse ehitatava tuumajaama projektis osalemise.
"Otsus sõltub sellest, kui palju meie osalus Leedu tuumajaamas maksab ja mis meie oma osaluse eest vastu saame. Senikaua, kuni ei ole selge ehitusmaksumus, senikaua me ei tea ju seda, mis lähevad maksma need 300 megavatti, mis meie Leedu tuumajaamast saada tahaksime," vastas peaminister, korrates eile Eesti Energia tuumaenergia osakonnajuhi Andres Tropi sõnu.
Ansip rõhutas, et riik on loomulikult ühes oma partneritega seda meelt, et Visaginase uus tuumajaam on väga oluline regionaalpoliitiline projekt, aga Eesti jaoks on kogu aeg oluline olnud ka see, et see projekt peab olema majanduslikult äratasuv.
"Kui kontsessioonileping on sõlmitud, kui ehituspakkumine on tehtud sellisel tasemel, et me saame oma osaluse maksumuse äratasuvust hinnata, siis me ka oma otsuse langetame," täiendas ta eelpool öeldut. Samal seisukohal on tema sõnul ka teised partnerid, nagu Läti, kes on kogu aeg läbirääkimistes osalenud. Ansipile teadaolevalt on ka Poola energiaettevõte valmis veelkord analüüsima oma osalemise soovi siis, kui on võimalik millegi pealt hinnata projekti tasuvust.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Leedu valitsus kiitis heaks lepinguprojekti, mille kohaselt hakkaks uuest Visaginase tuumaelektrijaamast kuuluma Eestile 22%.
Enne kui ei ole sõlmitud tuumajaama ehituslepingut, ei saa rääkida ka kogu projekti maksumusest, teatas Eesti Energia tuumaenergeetika osakonna juhataja Andres Tropp.
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.