Leedu valitsus kiitis heaks lepinguprojekti, mille kohaselt hakkaks uuest Visaginase tuumaelektrijaamast kuuluma Eestile 22%.
Elektrijaam hakkab maksma 17,4 mld litti (5 mld eurot), teatas Leedu valitsus täna, vahendab Bloomberg. Elektrijaama ehitusega luuakse 6000 töökohta ja suunatakse 5 mld litti kohalikku ärisse.
Leedu valitsuse hinnangul on tegemist suurima investeeringuga viimase kahekümne aasta jooksul pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist, mis annab 0,7 protsendipunkti juurde majanduskasvu aastas.
Visaginase elektrijaama toodetud elektrienergia võib hakata maksma 7-10 Leedu senti kilovatt tunni kohta, mis on vähem kui praegu toodetud elektri hind, teatas Leedu energeetikaminister Arvydas Sekmokas juba veebruari keskel.
Pärast seda kui 2009. aastal suleti nõukogudeaegne Ignalina tuumajaam, on Balti riigid avaldanud soovi olla sõltumatud Venemaalt imporditavast energiast. 1300megavatise reaktoriga tuumajaam peaks Leedu valitsuse plaanide kohaselt valmima Visaginases 2020. aastal.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Enne kui ei ole sõlmitud tuumajaama ehituslepingut, ei saa rääkida ka kogu projekti maksumusest, teatas Eesti Energia tuumaenergeetika osakonna juhataja Andres Tropp.
Kui Eesti peaks ühel hetkel otsustama suures Leedu tuumajaama projektis osalemise, siis oleks see meie jaoks Leedus väljaehitatud infrastruktuuri ja tuumaelektritootmise traditsiooni tõttu perspektiivikam, kui asuda enda oma ehitama, ütles peaminister Andrus Ansip täna valitsuse pressikonverentsil ajakirjanike küsimustele vastates.
Miljardi euro investeerimine Leetu ei ole Eesti Energia juhatuse ega nõukogu otsus, sest mitte ükski riigi omandis olev ettevõte ei tee nii suuri investeeringuid omaniku otsuseta, märkis parlamendisaadik ja Eesti Energia nõukogu liige Kalle Palling (Reformierakond) välja saadetud teates.
Visaginase tuumajaama ehitus muudab Balti riikide elektrivõrgu ühendamise Kesk-Euroopaga tunduvalt kallimaks või hoopis võimatuks, kirjutas Eleringi juht Taavi Veskimägi oma blogis.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.