Aprillis korraldatud anonüümsele veebiküsitlusele vastanud kolmesajast Eesti arstist pooled kinnitasid, et läheksid parema pakkumise korral välismaale tööle.
Viimasel aastal on äraminekule aeg-ajalt mõelnud 42% vastanud arstidest, 29% on seda kaalunud tõsiselt, vahendavad meditsiiniuudised.
Et kõrgem palk mõjutab uue põhitöökoha kasuks otsustama, kinnitas enamik küsitletuist (70%). Pea pooled arstid töötavad üle 40 tunni nädalas ja sama paljud märkisid, et inimlikum töökoormus paneks neid senist töökohta hülgama.
Soomes töötav Eesti arst Ingmar Lindström selgitab, et keskmise Soome arsti tööpäev tervisekeskuses kestab kella 8st 16ni. Selle aja jooksul võtab ta vastu 10–15 patsienti, kellest igale kulub 20 minutit, teeb umbes viis telefonikõnet ja paberitööd.
Paaril korral nädalas on valvetunnid kas 8st 12ni või 12st 16ni. Siis võib patsiente olla isegi üle 20, aga üldjuhul on neid ikka vähem.
“Kliinilised oskused on Soome esmatasandi arstil laiemad kui Eesti omal, sest Soome ülikoolides on arstiõppes olulisel kohal praktiliste kogemuste hankimine. Eestis peab arst tegelema suure hulga kliinilise töö väliste teemadega, mis minu arvates teevadki tööpäeva närvesöövaks ja väsitavaks,” ütleb Lindström. Soomes on abipersonalil ja õdedel rohkem õigusi.
“Arst kasutab oma töös diktofoni, mis aitab aega kokku hoida, samas on sissekanded küllaltki pikad ja põhjalikud – see aitab ka tõendite ja saatekirjade puhul. Seega on töökorraldus läbimõeldum ja arsti ei peeta nõukogude aja igandina odavaks nupukeseks,” kirjeldab ta.
Sellegipoolest esineb Soomeski rahulolematust suure töökoormusega. Esmatasandi õlule tuleb uusi kohustusi, mille haldamisega tervisekeskuse arst tegelema peab, samas kui ressursse sama kiiresti ei tule.
Loe pikemalt tänasest Äripäevast.
Seotud lood
Eesti filmioperaator Kristjan-Jaak Nuudi sõnul ei tehta filmivaldkonnas tööd raha pärast, vaid oluline on huvitav projekt ja selle sisu.
Stora Enso Eesti ASi finantsjuhi Katrin Rasmanni sõnul peaks välismaale tööle minemiseks olema pakutav palk 20-30% praegusest suurem.
Skype Technologies OÜ juht Tiit Paananen pole oma sõnul mõelnudki sellele, et võiks välismaale tööle minna.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.