Reformierakonna peasekretär Martin Kukk avaldus (kirjapilt muutmata - toim.).
Reformierakonna peasekretär Martin Kukk tegi täna ilmunud Äripäeva artiklist ajendatuna avalduse. Äripäev kirjutas, et Reformierakond on näidanud valimiskampaaniakulud tegelikkusest väiksemana, sest pole deklareerinud osaühingule FIdenter makstud summasid. Fidenter kirjastas erakonna propagandaväljaandeid.
"Need ajalehed ja ajakirjad on ilmunud meil pidevalt ning ükski erakond ei deklareeri oma kampaaniakulutustes oma igapäevast perioodikat ja siselehti. Ilmselt ei leia keegi ka Keskerakonna, IRL-i või SDE valimisaruannetest nende erakondlike ajalehtede väljaandmise kulutusi. Seega on see väide lihtsalt ja selgelt ümber lükatav. Reformierakonna majandusaasta aruandes ja raamatupidamises on kõik tehtud kulud korrektselt ja täpselt kirjas," kirjutab Kukk pressile saadetud avalduses.
Äripäeva hinnangul eksitab aga Kukk avalikkust, sest valimiskampaaniate ajal on Reformierakonna propagandaväljaannete tiraažid olnud tavapärasest suuremad. Neile on tehtud masspostitus. Samuti on nendes väljaannetes tutvustatud erakonna valimisprogrammi ja valimisnimekirjades olevaid kandidaate. Reformierakonna väide, et teised teevad ka nii, ei saa Äripäeva hinnangul õigustada tegelike kampaaniakulude varjamist. Kuke kinnitusel on Reformierakond tellinud teenuseid erinevatelt koostööpartneritelt - iga aasta on neid sadakond. "Reformierakond üürib kinnisvara, mitte ei oma seda. Reformierakond tellib vee- ja kohviautomaadi teenust, autohooldust, porimattide vahetust ja paljut muud. Kinnitame, et ei ole saanud ühtegi teenust alla turuhinna, seega on ka need kahtlused ümberlükatavad," väidab Kukk oma avalduses.
Äripäeva toimetuse selgitab, et me polegi tänases artiklis väitnud, et Reformierakond saab teenuseid alla turuhinna. Me väitsime, et erakond jättis osa valimiskampaaniaga seotud kulutusi deklareerimata. Martin Kuke kinnitusel saadab Reformierakond ka selgituse erakondade rahastamise järelvalvekomisjonile ja on valmis vastama kõigile küsimustele ka tulevikus. "Äripäevale meenutame, et ajakirjandusel on kohtustus enne selliste väidete esitamist küsida ka teise poole selgitusi – erakonna käest täna Äripäevas ilmunud loole kommentaari küsitud ei ole," väidab Kukk.
Äripäeva toimetus selgitab, et see Kuke väide on vale ja tegelikkust moonutav. Äripäeva ajakirjanik küsis täna ilmunud artikliga seoses kommentaari Reformierakonna endiselt peasekretärilt Kristen Michalilt, kes on allkirjastanud Reformierakonna valimiskampaaniate aruanded. Intervjuu Kristen Michaliga tegime eile Viljandis enne Reformierakonna suurkogu algust. Samuti küsisime Fidenteriga tehtava koostöö kohta eile peaminister Andrus Ansipilt, kes on Reformierakonna esimees. Ansipi ja Michali kommentaarid on ka tänases Äripäevas avaldatud. Samuti on Äripäevas avaldatud reformierakondlase Peep Lillemägi kommentaar, kes oli seotud Reformierakonna propagandaväljaannete kaubamärkidega tehtud tehingutega.
Oma täna tehtud avalduses meenutab Kukk, et algamas on kohtuvaidlus Äripäevaga nende esitatud valeväidete ümberlükkamiseks, milles Reformierakonda esindab advokaadibüroo Sorainen vandeadvokaat Carri Ginter. "Vaidluse tulemused otsustakse kohtus oma väidete tõestamisega, mitte ajakirjandusliku sopavalamisega," kirjutab Kukk.
Äripäev ei nõustu Kuke väitega, et peaministripartei rahastamise kohta küsimuste esitamine ja erinevates aruannetes olevatele puudustele tähelepanu juhtimine on sopavalamine.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Peaminister Andrus Ansipi juhitud Reformierakond ei soovi selgitada parteiga seotud kahtlasi rahastusskeeme. Küsimused aga aina kuhjuvad.
Mitu dokumenti näitab, et Reformierakonna juhid on erakonna valimiskampaania kulude kohta valetanud, näidates neid tegelikkusest väiksemana.
Reformierakonna väljaandeid kirjastanud Remo Tiigiranna OÜ Fidenter kajastas majandusaasta aruandes erakonna vastu seatud nõuet, mida ei eksisteeri ja mille tühisusest olid pooled teadlikud enne aruannete kinnitamist.
Reformierakond korraldas suurkogu asemel hoopis suvise vahupeo, et hoida parteiliikmeid häguses seebivees, kirjutab ajakirjanik Katariina Krjutškova.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.