Miks neid abifonde nii palju peab olema? Võiks olla vaid üks jõuluvanade ühing, mis jagaks siis kühvliga raha majandusse, märkis ettevõtja Jüri Mõis.
Äripäev kirjutas tänases juhtkirjas, et Arengufond on pikemat aega suurte sõnade saatel tegelenud raharaiskamisega, mille kõrval kahvatuvad üksikud õnnestunud projektid. Seetõttu on Äripäeva hinnangul õigustatud kaaluda tegevuse lõpetamist.
Ettevõtja Jüri Mõis toob teemat kommenteerides välja mõned aspektid. "See on üks nendest teemadest, kus mul kindlat seisukohta pole. Seda tuleb kontekstiga vaadata. Alates 2008. aasta kriisist ei ole tegelikult turumajandus toiminud. Pangandus kui majanduse vereringe on tilgutite all - kui abipakette poleks, oleks kõik pangad pankrotis," rääkis Mõis ja jätkas: "Nii, vereringe ei toimi ja nüüd hoitakse pangad tilgute all, kuid ka vaatamata sellele ei suuda majandus iseseisvalt toimida. Selleks, et majanduse aastaring ilusti kokku tuleks, on viimase õlekõrre või võimalusena tehtud varjatud abiorganisatsioonid nagu Arengufond, eriti EAS, PRIA, neid on veel. Ja nemad viskavad nagu jõuluvanad kühvliga raha majandusele vahele, et äkki midagi veel päästab!" kommenteeris Mõis.
"Käisin seminaril, kus esines noormees EASist. Seal töötab näiteks 286 töötajat, kelle ainuke idee on olla majanduses jõuluvana. Muidugi võib öelda, et mida nad seal ehitavad oma sammastega tubasid, pangu parem pillid kotti! Kuid vaadake seda konteksti, nad laotavad ju raha nagu sõnnikut põllule, et äkki hakkab midagi kasvama," märkis Mõis, kelle hinnangul teistpidi ilma nende organisatsioonideta laiutaks majanduses vaid suur auk.
"See on praegusel põlvkonnal ennenägematu periood, keegi ei tea, mis sellest kõigest välja tuleb. Kui teha peast arvutamise ülesanne, et Eesti ettevõtete summaarne kasum oli 627 miljonit esimeses kvartalis, kui see korrutada neljaga, siis saame kokku kaks ja pool miljardit – ma arvan, et enamvähem seesama raha jagatakse siia majandusse ka sisse. Kui mõelda, et tilgutite all olev pangandus võtab sellest veel 20% ära, siis hakkab selline tunne tekkima, et kogu majanduse värk on ikkagi pankrotis. Eestis on veel isegi hästi, aga Hispaanias ja mujal on täitsa halvasti," räägiks Mõis, kelle hinnangul turumajandus kui selline enam ei toimi.
"Kuid siiski ei saa ju kohapeal seista ja ära surra. Seda tuleb võtta kui ühiskonna hädaabitööd (nende fondide tegevust - toim.), majanduse elustamiskatse turumajanduse reeglite väliselt. Kui meil poleks EASi, Arengufondi, PRIAt jt, siis oleks tõenäoliselt must maa. Nende ülesanne ongi kinkida raha," rääkis Mõis ja lisas, et kogu seda asja võiks lihtsalt rohkem teadvustada, et olukord on tegelikult väga hull. "Miks neid nii palju peab olema? Võiks olla lihtsalt üks jõuvanade ühing. Kuid siis võib tekkida jälle palju töötuid..." lisas ettevõtja.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Äripäeva hinnangul on Arengufond pikemat aega suurte sõnade saatel tegelenud raharaiskamisega, mille kõrval kahvatuvad üksikud õnnestunud projektid.
Suured tegevuskulud, kallid büroopinnad, lõputud dokumendihulgad ja uhked publikatsioonid – selline välise glamuuri väärtustamine on Arengufondi puhul riigikogu majanduskomisjoni esimehe Arto Aasa sõnul vastuvõetamatu.
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.