Eesti küsib Euroopa Komisjonilt tagasi üleliigsete laovarude eest Euroopa Liidu eelarvesse makstud summa.
Samuti tunnistab Eesti kehtetuks ettevõtjaile määratud üleliigse laovaru tasu nii suhkru kui muude põllumajandustoodete puhul, teatab põllumajandusministeerium.
„Viimased arengud on olnud positiivsed ning Eestil on alus taotleda tagasi kogu üleliigsete laovarude eest Euroopa Komisjonile makstud summa,“ ütles põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. „Meil on kohtuotsus, mis ütleb, et Euroopa Liidu administratsioon ei täitnud kohustust õigusaktide avaldamise kohta eesti keeles. Kuigi see konkreetne otsus käib muude põllumajandustoodete kohta, on analoogia olemas ka suhkruga ning põllumajandusministeerium pöördub komisjoni poole, et ka suhkrutrahv meile tagastataks.“
Üleliigse laovaru tasu otsused tunnistatakse kehtetuks lähtuvalt Euroopa Kohtu 12. juuli otsusest, milles kohus leidis, et Euroopa Liidu administratsioon ei täitnud kohustust tagada, et vajalikud õigusaktid oleks ühinemise kuupäeval Euroopa Liidu Teatajas eestikeelsena avaldatud.
Kuna 1. maiks 2004 ei olnud eestikeelsena avaldatud ka suhkrut puudutav määrus, otsustas valitsus tunnistada kehtetuks ka suhkru üleliigse laovaru määramised ning küsida Euroopa Komisjonilt tagasi kogu üleliigsete laovarude eest makstud tasu. Lisaks küsib põllumajandusministeerium ka kohtukulude ja intresside tagastamist.
Eesti riik on Euroopa Komisjonile alates 2007. aasta jaanuarist tasunud muude põllumajandustoodete (piimatooted, riis, vein) üleliigsete laovarude eest kokku 6,584 miljonit eurot.
Suhkru üleliigsete laovarude eest on Eesti tasunud kokku 34,264 miljonit eurot ehk 75 protsenti määratud kogusummast (45,7 miljonit eurot). 25 protsenti määratust oli Eestil lubatud jätta endale kulude katteks, mistõttu ei tulnud seda ühenduse eelarvesse maksta.
Ettevõtjatele tuleb Eesti riigil tõenäoliselt tagastada 1 823 000 eurot, millele lisandub intressidena 2 135 000 eurot ning kuni 180 000 eurot kohtukulusid. Kokku tuleb riigil tõenäoliselt ettevõtjaile tasuda kuni 4 138 000 eurot, mis kaetakse valitsusreservist.
VAATA KA: põllumajandusminister Helir-Valdor Seederi kommentaari üleliigsete laovarude trahvide tagastamise kohta:
http://www.youtube.com/watch?v=oEOIdc6OyKc&feature=youtu.beSeotud lood
Euroopa Liidu üldkohus otsustas, et puudub alus Eesti vaidlustatud suhkrutrahvi hagi läbivaatamiseks, mistõttu jääb otsus kehtima. Lisaks peab Eesti tasuma nii enda kui ka Euroopa Komisjoni kohtukulud.
Viis aastat kestnud suhkrutrahvi jant on päädinud sellega, et trahvi maksnud firmad on lõpuks oma trahviraha tagasi saanud, ent viiviseid tuleb veel eraldi taotleda ning menetluskulude osas kohtuteed jätkata.
Valitsus otsustab, millised on Eesti riigi edasised sammud seoses Euroopa Kohtu otsusega tunnistada üleliigsete laovarude eest määratud trahv kehtetuks.
Maksu- ja tolliamet otsustas loobuda 8,67 miljoni eurosest nõudest Oliver Kruuda pankrotistunud ettevõtete Luterma ja Rubla suhtes.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.