Prantsusmaa äriliidrid kritiseerivad sotsialistist presidendi Francois Hollande’i valitsust, mille poliitika takerdab aeglustuvast majandusest niigi räsitud ettevõtlust.
„Igal nädalal aeglustavad parlamendis jõusse hääletatud otsused avaliku ja erasektori tegevust,“ ütles Euroopa suurima börsil noteeritud kommertskinnisvara ettevõtte Unibail-Rodamco SE tegevjuht Guillaume Poitrinal eile Prantsusmaa tööandjate organisatsiooni Medef konverentsil. „Reegleid muudkui tuleb. Kiireneva tempoga maailmas on firmadele vaja rohkem paindlikkust, tööturule on vaja rohkem paindlikkust ning kiiremat reageerimist avalikus sektoris,“ vahendas agentuur Bloomberg.
„Vajame stabiilsemaid reegleid, investeeringuid haridusse ja väljaõppesse. Ettevõtlust toetavat ärikliimat,“ ütles Air Liquide SA tegevjuht Benoit Potier.
Francois Hollande tuli võimule lubadustega tagada suurem sotsiaalne õiglus ning leida võlakriisile lahendus rõhudes kärbete asemel rohkem majanduskasvule.
Prantsusmaa majandus ei ole aga kasvu märki näidanud kolm viimast kvartalit järjest ning töötus on 13 aasta kõrgeimal tasemel. Samal ajal tuleb valitsusel leida kärpekohti või tõsta makse, et täita eelarvedefitsiidi kärpimise eesmärgid.
„Prantsuse firmad on Euroopas kõige rängemalt maksustatuid – oleme ettevõtlusmaksudes liidrid,“ ütles Medefi juht Laurence Parisot. „Ja sotsiaalkindlustuse seadused on väga keerulised, firmad ei suuda maailmas toimuvate muutustega kohaneda.“
Hollande plaanib tõsta suurfirmade makse 35%-le ning kärpida väikefirmade maksukoormat, maksustada miljoni euro piiri ületav sissetulek 75%ga ning kehtestada erimaksud pankadele ja naftafirmadele. Finantstehingute maksu on Prantsusmaa parlament juba kinnitanud.
Uute töökohtade loomist takistavad kõrged tööjõukulud. Prantsusmaal on Belgia järel Euroopa kõrgeimad tööjõu ühikukulud, selgus Eurostati kevadel avaldatud ülevaatest. 34,2 eurot tunnis võrreldes Saksamaa 30,1 euro või Hispaania 20,6 euroga.
Tööstusettevõtetele teeb muret ka valitsuse plaan vähendada tuumaenergeetika osakaalu riigi energiavarustuses. Praegu langeb tuumaenergia arvele kolm neljandikku Prantsusmaal toodetud elektrienergiast, mis hoiab elektri hinna ühe madalaima Euroopas.
Seotud lood
Prantsusmaa sotsialistide valitsuse maksutõusude vastu on mässu tõstnud Prantsusmaa idufirmad, käivitades sotsiaalmeedias vihase protesti valitsuse plaani vastu 2013. a eelarves maksustada kapitalitulu sama maksumääraga mis palgatulu.
Warren Buffetti Berkshire Hathawayle kuuluv General Re teatas, et investorid, kes vähendavad Hispaania ja Itaalia riske, maksavad liiga palju Prantsuse valitsuse võlakirjade eest, vahendab Bloomberg.
Mais Prantsusmaa presidendiks valitud sotsialist Francois Hollande on riigi kõige ebapopulaarsem president esimese saja ametioleku päeva järel, vahendab Bloomberg.
Prantsusmaa parlament kiitis eile heaks president Francois Hollande’i 2012. aasta revideeritud eelarve, mis muuhulgas sisaldab 0,2% suurust uut maksu aktsiatehingutele.
5. novembri USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutuda investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiks Donaldi Trumpi võit mõjutada aktsiaturge kaubandus-, energia-, kaitse- ja tehnoloogiasektorites.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele