Riigikontrolli hinnangul tuleb Eestis ravimite hulgi- ja jaemüük lahutada, nii nagu on elektriturul jaotusvõrk lahutatud tootmisest. See alandaks ravimite hindasid apteekides ning laseks turule tulla uutel tegijatel.
Riigikontrolli hinnangul on aastal 2012 Eesti ravimiturul konkurentsiolukord pigem halb. Ravimite hulgi- ja jaemüügituru põimumine ja koondumine kahe suure tegija kätte ei taga normaalset konkurentsi ja tõenäoliselt oleksid üldapteekides ravimite, sh käsimüügiravimite hinnad madalamad kui konkurentsisituatsioon oleks parem, seisab riigikontrolli värskes auditis.
Riigikontroll leiab, et kuna enamik apteeke on koondunud kahe suure hulgimüüja Magnumi ja Tamro omandusse või mõjusfääri ning hulgimüüja kasutab võimaluse korral alati maksimaalset lubatud juurdehindlust, on just seetõttu ravimid üldapteekides kallimad, kui haiglaapteekides.
„Kui arvestada, et üldapteegid kuuluvad valdavalt apteegikettidesse ja Eestis on neli suuremat apteegiketti, siis peaks suure apteegiketi positsioon sisseostu hinnaläbirääkimistel olema üksikust haiglaapteegist tugevam. Eestis üldapteekidel ja apteegikettidel selline mehhanism aga ei toimi, kuna enamik apteeke on hulgimüüja omanduses või mõjusfääris ning hulgimüüja kasutab võimaluse korral alati maksimaalset lubatud juurdehindlust,” leiab riigikontroll.
Riigikontroll on seisukohal, et kui üldapteegid või üldapteekide kett oleks hulgimüüjast sõltumatu (nagu on haiglaapteegid), siis oleksid apteegiketil ja ka üksikul apteegil võimalused sisseostuhindade üle läbi rääkida paremad kui praegu ning apteegid saaks ravimeid patsientidele odavamalt müüa.”
Riigikontrolli hinnangul on viimase 10 aasta jooksul välja kujunenud olukord, kus Eesti ravimiturg on kontsentreeritud ja väga tugevalt vertikaalselt integreeritud (ettevõtte laienemine tarneahelas).
Ettepanekuid selle olukorra muutmiseks on riigikontrolli sõnul tehtud. Näiteks on ravimiamet esitanud 2002. aastal vastava seaduse eelnõu, samuti on konkurentsiamet pöördunud ettepanekutega majandus-ja kommunikatsiooniministri ja sotsiaalministri poole, kuid seni pole midagi muudetud. Riigikontrolli sõnul on olukord Eesti ravimiturul unikaalne, sest kogu turg on koondunud sisuliselt kahe suure hulgimüügifirma - Tamro ja Magnumi - kätte.
Nende omanduses või mõjusfääris on ka enamik üldapteekidest Eestis ning aasta aastalt on kahe suure hulgimüüja turuosa pidevalt kasvanud, seisab auditis. Kahe suurema hulgimüüja mõjusfääris on Eestis sisuliselt 81% apteekidest ning 85,4% ravimite hulgimüügiturust.
Samuti teeb riigikontroll sotsiaalministrile ettepaneku algatada seadusemuudatus, et kaoks piirangud üld- ja haruapteekide asutamiseks, sest need piirangud ei täida neile seaduses pandud eesmärki.
Sotsiaalminister on riigikontrolli ettepanekule vastanud, et ravimiseaduses sätestatud piirangute muutmine eeldab märkimisväärselt põhjalikumat ja kaaluvamat analüüsi kui riigikontrolli aruandes esitatud.
„Samas mööname, et kehtivate piirangute eesmärgi ja selle täitmiseks kehtestatud meetmete vastavust tuleks analüüsida ning tegevusloa omamisega seotud piiranguid ajakohastada,” vastas sotsiaalminister Hanno Pevkur.
Lisaks ravimite hulgi ja jaemüüjate lahutamiseks esitatud seadusmuudatusele teeb riigikontroll sotsiaalministrile ettepaneku kaotada üld- ja haruapteekide asutamispiirang, mis ei täida tegelikus elus oma eesmärki.
Riigkontroll kirjeldab ka kurioosset liisuheitmist, millest Äripäev kirjutas selle aasta aprillis. Selleks, et liisuheitmisel võiduvõimalust suurendada, on suured apteegiketid loonud sadu firmasid ja ühinguid, mis loosirattas osalevad.
Riigikontroll nõustub konkurentsiametiga, kes on olukorda põhjalikult analüüsinud ja toonud välja, et apteekide asutamise piirang ei ole ravimite kättesaadavust parandanud ega ole ka maa-apteekide säilimist taganud. Konkurentsiameti hinnangul on piirangu tegeliku mõju järgi otsustades teeninud see turul kanda kinnitanud suurte jaekettide huve, kes saavad loasüsteemi kasutades hoida ära konkurentide tulekut oma apteekide kõrvale.
Riigikontrolli hinnangul on praegune olukord ravimiturul põlistanud kahe suurima hulgimüüja võimu, kes omavad ka enamikku apteeke Eestis. Uuel hulgimüüjal ei ole võimalik sisuliselt Eesti ravimiturule siseneda, kuna enamiku üldapteekide taga on juba oma hulgimüüjad. Mitmed hulgimüüjad, kes pole olnud apteekide omanikud, on ka Eesti üldapteekide turult lahkunud. Apteekide asutamise piirang ei võimalda turule tulla ka uutel sõltumatutel apteekidel või apteegikettidel.
Sotsiaalminister Hanno Pevkur on vastanud, et nii ministeerium kui ka riigikogu kantselei õigus-ja analüüsiosakond on ettepanekut analüüsinud.
„Seni on erinevad asjassepuutuvad osapooled jäänud ettepaneku vajalikkuse ja mõjude hindamisel eri arvamusele. Käesolevalt oleme ette valmistamas materjale valitsuskabineti nõupidamisele, et otsustada edasine suund antud ettepaneku osas,” vastas Pevkur.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Täna arutab riigikohus apteekide asutamispiirangu küsimust – õiguskantsler Indrek Teder ja tema toetajad püüavad murda Margus Linnamäe Magnumi ja teise ravimihiiu Tamro huve teenivat korda.
Õiguskantsler Indrek Teder pöördus täna riigikohtu poole taotlusega tunnistada alates 2006. aastast ravimiseaduses sätestatud apteekide asutamise piirangud põhiseadusvastasteks.
Ravimite hulgimüüja Tamro Eesti teatel lõpetas ravimiamet tänavu septembris algatatud väärteoasja, kuna menetluse käigus ei leitud ettevõtte tegevuses väärteotunnuseid.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.