Täna arutab riigikohus apteekide asutamispiirangu küsimust – õiguskantsler Indrek Teder ja tema toetajad püüavad murda Margus Linnamäe Magnumi ja teise ravimihiiu Tamro huve teenivat korda.
„Hea on see, et põhiküsimus sai istungil väga hästi sõnastatud – kas see, kui me toetame vaba turgu ja kaotame apteekide asutamise piirangu, on ohtlik eksperiment või on see loomulik samm olukorras, kus seda piirangut mitte miski ei õigusta,“ rääkis pärast istungit õiguskantsleri asetäitja Hent Kalmo. Kohtuotsust ei soovinud Kalmo ennustama hakata ning ta toonitas, et õiguskantsleri eesmärk pole käituda ses mõttes advokaadina, et minna tulemuse peale välja. Riigikohus teatab kuu aja jooksul, millal nad teatavad oma otsuse.
Õiguskantsler Teder esitas jaanuaris riigikohtule taotluse tunnistada põhiseaduse vastaseks ja kehtetuks ravimiseaduse lõiked, mis sätestavad apteekidele asutamispiirangud. Tederi hinnangul rikuvad üldapteegi tegevusloa väljaandmisel ja muutmisel ettenähtud piirangud põhiseaduses sätestatud ettevõtlusvabadust ja üldist võrdsuspõhiõigust.
Õiguskantsleriga samas paadis on näiteks riigikontroll, konkurentsiamet, ravimiamet, regionaalminister Siim-Valmar Kiisler, ravimitootjad ja väiksemad apteegipidajad. Piirangute vastased nendivad, et piirangud ei täida oma eesmärki, näiteks ei taga piirangud apteegiteenuse säilimist kindlas piirkonnas, ja tuleks seega kaotada.
Õiguskantsler ja tema toetajad lähevad aga väga mõjuka seltskonna vastu. Värskelt meediaärimeheks saanud Margus Linnamäe kontrollib suuremat osa ravimite hulgimüügiturust ning ka suurt osa ravimite jaemüügist. Apteekidest lausa 80% on Magnumi ja Tamro kontrolli all.
Ravimihiidude selja taha on lahingus koondunud näiteks Eesti Apteekide Ühendus. Viimase puhul on oluline märkida, et ühendus hõlmab 233 apteeki, kuid pole seni oma kodulehel välja toonud apteegipidajaid, keda esindab. Ühendusel paistab olevat tugev side Linnamäega, näiteks asub ühendus Magnum Medicaliga samal aadressil Laagri Ärimajas.
Apteekide ühendus tellis PricewaterhouseCoopersilt apteekide asutamispiirangute kaotamise mõju uuringu ning seda kasutatakse ka riigikohtus piirangute poolt olijate ühe relvana. Uuring toetab seega pigem piirangute pooldajate seisukohti.
„See vaidlus ongi paljuski kujunenud õiguskantsleri ja Eesti Apteekide Ühenduse vastaseks vaidluseks,“ nentis õiguskantsleri asetäitja Kalmo. Ta nentis eile, et pole selge, keda apteekide ühendus täpselt esindab.
Äripäev on kirjutanud apteekide asutamislubade loosimise absurdist, kus turu valitsejad kasutavad kümneid riiuliettevõtteid, et enda võiduvõimalust loosirattas maksimeerida.
Seotud lood
Magnumi ravimimüügi kontserni omanik Margus Linnamäe ütles, et Magnum kaalub Riigikohtu apteekide asutamispiirangute kaotamise otsuse vaidlustamist Euroopa Inimõiguste Kohtus.
Riigikogu menetlusse jõudis seaduseelnõu, mille jõustumisel saavad apteekide suuromanikud olla vaid proviisorid.
Ootamatult on nn apteekide seaduseelnõust välja visatud omandi- ja asukohapiirang, mis tähendab suurtele ravimite jaemüüjatele rõõmusõnumit.
Riigikohtu üldkogu otsustab 9. detsembril, kas apteekide asutamispiirangud on põhiseadusega vastuolus.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele