Riigikohus otsustas eile mitte menetleda konkurentsiameti määruskaebust Tallinna ringkonnakohtu 31. mai 2012 määruse suhtes, millega leiti, et ASi Tallinna Vesi teenusleping on haldusleping ehk avalik-õiguslik leping.
See tähendab, et ringkonnakohtu 31. mai lahend on nüüd jõustunud ning Tallinna Vee tariife puudutava kohtuasja arutamist jätkatakse Tallinna halduskohtus. Vastavalt Riigikohtu näpunäidetele peab esimese astme kohus hindama, kas teenusleping on konkurentsiametile siduv, teatas Tallinna Vesi börsile.
Haldusmenetluse seaduse kohaselt on ühepoolsed halduslepingute muudatused lubatud vaid siis, kui see on absoluutselt vajalik, et vältida olulise avaliku huvi rasket kahjustamist. Avalik-õiguslikku lepingut ei muuda kehtetuks lihtsalt ühe seaduse muutmisega.
Käesoleva ajani ei ole konkurentsiamet esitanud erapooletult üle kinnitatud tõendusmaterjale, et näitlikustada, et teenuse kvaliteedi standardid oleks kehtivatega samal tasemel madalamate tariifidega kui konkurentsiamet oleks ettevõtet reguleerinud alates 2001. aastast. Kuivõrd ettevõte ei ole teinud muud, kui täitnud kehtivat avalik-õiguslikku lepingut, siis negatiivse otsusega ühepoolselt lepingu eiramist võib käsitleda olulise menetlusliku rikkumisena, teatas veefirma.
Lahend kinnitab Tallinna Vee poolt kohtule esitatud kaebuse õigsust, kuigi Tallinna ringkonnakohus on siiski oma lahendis juhendanud Tallinna halduskohut hindama, kas teenusleping on konkurentsiametile siduv.
Kui Tallinna halduskohus nõustub, et riigi poolt määratud eelmise regulaatoriga sõlmitud haldusleping on kehtiv ka riigi poolt määratud praeguse regulaatori suhtes, siis oodatavalt tühistab halduskohus vaidlustatud otsused olulise menetlusrikkumise tõttu, kuna konkurentsiamet on jätnud arvestamata asjas olulised asjaolud. Kui konkurentsiamet on seisukohal, et teenusleping kahjustab ülekaalukat avalikku huvi, siis peab konkurentsiamet oma vastavat seisukohta kaitsma eraldi menetluses.
Seotud lood
Tallinna Vesi saatis majandus- ja kommunikatsiooniministrile kirjaliku pöördumise palvega viia läbi põhjalik uurimine seoses Eestis kehtiva hinnametoodikaga, teatas ettevõte börsile.
Tallinna ringkonnakohtu värske Tallinna Veele kasuliku määruse kohaselt on veefirma erastamislepingus olev tariifistik haldusleping.
Konkurentsiameti välis- ja avalike suhete osakonna juhataja Maarja Uulits ütles Tallinna Vee kohtuvaidluse kohta, et tõenditena kasutatakse mitmeid ärisaladusi ning sellepärast kuulutati menetlus kinniseks.
Konkurentsiamet ei nõustu Tallinna Ringkonnakohtu otsusega ja on kaevanud edasi Riigikohtusse, teavitas Tallinna Vesi börsile.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.