Esmaspäeva hommikul kell 8 kavatsevad meditsiinitöötajad alustada streiki, mis muudab haiglates ja polikliinikutes töökorraldust.
Eesti Arstide Liidu ja Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu teatel toimub tervishoiutöötajate streik Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Ida-Tallinna Keskhaigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla ja Tartu Ülikooli Kliinikumi plaanilise ambulatoorse arstiabi süsteemis.
Streigi esimesel nädalal ei tehta plaanilisi ambulatoorseid vastuvõtte, diagnostilisi uuringuid ja laborianalüüse plaanilistele ambulatoorsetele patsientidele.
Streigi esimesel nädalal jätkub PERHis raviteenuse osutamine haigla kõigis statsionaarsetes osakondades ning päevaravi osakondades. Toimuvad plaanilised operatsioonid ja raviprotseduurid. Ülevaade arstidest, kes jätkavad patsientide vastuvõttudega, selgub vastuvõtule eelneva tööpäeva keskpäevaks. Patsientidega, kes on registreerunud eriarsti vastuvõtule, kuid see jääb streigi tõttu ära, helistatakse ja pakutakse uut aega.
Ida-Tallinna Keskhaiglas töötab erakorralise meditsiini osakond. Vastuvõtud toimuvad alla 18aastastele lastele, onkoloogilistel erialadel, rasedaid teenindavatel günekoloogia erialadel. Streigi ajal töötavad ämmaemandad. Kesklabor töötab tavalise töögraafiku järgi.
Lääne-Tallinna Keskhaiglas töötavad kiirabibrigaadid, erakorralise meditsiini osakonnad, intensiivraviosakonnad. Vältimatut arstiabi osutatakse kõigile patsientidele, kes seda vajavad. Erakorralistele patsientidele tehakse kõik vajalikud uuringud. Tavakorras antakse ka sünnitusabi.
Tartu Ülikooli Kliinikumis jäävad streigi tõttu teatud eranditega ära plaanilised ambulatoorsed vastuvõtud. Plaanilist ambulatoorset eriarstiabi osutatakse kuni 18aastastele (kaasa arvatud) lastele, onkoloogilist ja hematoloogilist ravi saavatele patsientidele ja rasedatele kõikidel erialadel. Kliinikumi ambulatoorsetes osakondades tagatakse lisaks eelnimetatud patsientidele erakorralist ambulatoorset eriarstiabi vajavate patsientide teenindamine. Kliinikumi erakorralise meditsiini osakond ehk EMO töötab tavapäraselt. Vajadusel suunatakse EMOsse täiendavat personali.
Alates 8. oktoobrist liituvad streigiga Pärnu Haigla, Viljandi Haigla, Narva Haigla ja Kuressaare Haigla plaanilise ambulatoorse arstiabi süsteem ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglas, Ida-Tallinna Keskhaiglas, Lääne-Tallinna Keskhaiglas ja Tartu Ülikooli Kliinikumis laieneb streik plaanilise statsionaarse arstiabi süsteemi.
Streigi maksimaalne võimalik ulatus on kogu plaanilise arstiabi peatamine Tallinnas, Tartus, Pärnus, Viljandis, Narvas ja Kuressaares.
Streigi ajal töötavad kiirabi, erakorralise meditsiini osakonnad ja patsientidele osutatakse vältimatut arstiabi. Plaanilist arstiabi osutatakse kuni 18-aastastele lastele, rasedatele ja onkoloogilist ravi saavatele patsientidele.
Seotud lood
Arstide liidu peasekretäri Katrin Rehemaa sõnul võivad tervishoiutöötajad streikida ka mitu kuud, sest tööseisak kestab seni, kuni saavutatakse rahuldav kokkulepe.
Äripäeva käsutuses on dokumendid, mille koostas meditsiinitöötajate streigi korralduskomitee.
Täna riigikogu infotunnis ütles peaminister Andrus Ansip, et arstid peaksid streikimise asemel pidama läbirääkimisi haigla juhtkonnaga.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.