Täna riigikogu infotunnis ütles peaminister Andrus Ansip, et arstid peaksid streikimise asemel pidama läbirääkimisi haigla juhtkonnaga.
Ansip vastas infotunnis Kadri Simsoni esitatud küsimusele tervishoiutöötajate streigi kohta. Peaminister selgitas, et palgaläbirääkimistel ei ole sotsiaalminister või peaminister või valitsus arstidele partner.
„Arstide partneriks selles küsimuses on haigla juhtkond. Palgaläbirääkimisi peaksid nad pidama haigla juhtkonnaga, järgmisena on olemas ka Haiglate Liit, edasi, kui sel tasemel ei saa läbirääkimisi peetud, siis tuleks pidada läbirääkimisi haigekassaga,“ märkis peaminister.
Ansip avaldas soovi, et need, kes streikima kutsuvad, ka ise mõistaksid, mis on Eesti ühiskonnas reaalne teostada ja mis on täiesti ebareaalne. Ta luges ette esitatud nõudmised, mille rahuldamiseks puuduvad võimalused. Ansip esitas retoorilise küsimuse. „Ma küsin, et kellelt see raha võtta? Kas võtame pensione vähemaks, võtame õpetajatelt palka natuke maha või on päästetöötajatel, politseinikel suured palgad? Kust peaks tulema kahekordne palgatõus?“
Ta märkis, et arsti keskmine palk möödunud aastal oli 1704 eurot. „Esitatud nõudmiste rahuldamine on täiesti ebareaalne! Kui midagi tuleb, siis tuleb see kindlasti patsientide arvelt, kas nende rahakoti või nende heaolu arvelt. Haigekassa võimalused järgmisel aastal on hulga suuremad, kui sel aastal. Haigekassa eelarve suureneb 55 miljonit eurot ja arstidele tuleb sealt 3% palgatõus ja õdedele 6% palgatõus,“ selgitas peaminister.
Ta rõhutas: „Nii nagu ei ole palgaläbirääkimistes arstidele minister või valitsus teiseks pooleks, nii ei ole ta ka streigiküsimustes teiseks pooleks. See ei tähenda, et haldusalas toimuva eest ei vastutaks ministeerium ja valitsus laiemalt ning sealhulgas ka riigikogu.“
Seotud lood
Äripäeva käsutuses on dokumendid, mille koostas meditsiinitöötajate streigi korralduskomitee.
Sel nädalal jõuab riigikogu ette 2013. aasta riigieelarve. Vastupidiselt ootustele on Andrus Ansipi juhitud valitsus otsustanud suurendada valimatult kõigi ministeeriumide valitsemisalade palgafondi 4,4 protsenti, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
1. oktoobril peatatakse plaanilised ambulatoorsed vastuvõtud Tallinna ja Tartu haiglates, 8. oktoobril võib tööseisak neis haiglates laieneda statsionaari ning streigiga liitub Pärnu, Viljandi, Narva ja Kuressaare haigla plaanilise ambulatoorse arstiabi süsteem, kirjutab arstide ajaleht Meditsiiniuudised.
Esmaspäeva hommikul kell 8 kavatsevad meditsiinitöötajad alustada streiki, mis muudab haiglates ja polikliinikutes töökorraldust.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?