Täna Eesti majandusest analüüsi avalikustanud Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsioon OECD hoiatab, et Eesti majandust on kerge uuesti tasakaalust välja viia, kui selle vältimiseks samme ei astuta.
Omajagu annab ära teha eelarvepoliitikaga, kus OECD soovitab vähendada poliitika protsüklilisust ehk kasvu ergutavat maksude langetamist majanduse tõusu ajal ning järsku kulude kokkutõmbamist kui majandus on languses.
Kiusatuste ohjeldamiseks headel aegadel soovitab OECD Eestile mitme-aastaste nn kululagede kehtestamist ning rangemat piiri kohalike omavalitsuste kulutamisvõimalustele. Samuti sõltumatu analüüsi-instantsi loomist, mis neid arenguid majanduses analüüsiks ning vajadusel vastumeetmeid soovitaks ning vahendeid reservidesse suunaks.
Ka pankade laenupakkumine vajab jälgimist. Uus laenubuum on täiesti reaalne, märgib OECD, soovitades selle riski maandamiseks tihedamat koostööd Eesti turul domineerivate välispankade järelevalvega nende koduriigis.
Eelmistes analüüsides on OECD soovitanud Eestil kaotada ka turgu moonutav kodulaenu intresside maksuvabastus, kuid selles osas ei ole Eestis veel midagi ette võetud, nendib raport.
Analüüsides riigi tugimeetmeid ettevõtjatele, leiab OECD, et senisest suurem rõhk võiks olla innovatsiooni ergutamisel. Näiteks on Eestis loodud lisandväärtus Eesti ekspordis OECD riikide seas üks madalamaid.
Seotud lood
OECD avaldas täna värske analüüsi Eesti majanduse olukorrast, milles soovitab kehtestada Eestis varamaks.
Rahandusminister Jürgen Ligi ja OECD peasekretär Angel Gurria leidsid, et Eesti avalike kulutuste puhul tuleb enam pöörata tähelepanu vajaduspõhisusele, efektiivsusele ja toetuste paremale suunamisele.
Eesti probleemiks on oskusteta ja vähese ettevalmistusega inimeste suur osakaal tööjõuturul, selgub täna hommikul avalikustatud OECD värskest raportist.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.